ETS-T40-W „White Cluster” – testy najnowszego białego coolera od Enermaxa!

Niedawno Firma Enermax odświeżyła serie swoich bardzo udanych coolerów CPU. Do znanego schładzacza dołączyły dwa następne modele: ETS-T40-BK „Black Twister” oraz ETS-T40-W „White Cluster”. Pierwszy z nich jest czarny, natomiast drugi jak sugeruje nazwa jest koloru białego.

05_21

Dziś nieco bliżej przyjrzymy się drugiemu z nich. Jak model ETS-T40-W „White Cluster” sprawdzi się praktyce, a także na tle już przetestowanych przez nas coolerów ? Przekonajmy się, zapraszamy was do czytania!

Opakowanie i jego zawartość

Enermax ETS-T40-W White Cluster - opakowanie (2)

Cooler Enermax ETS-T40-W „White Cluster” do swoich odbiorców trafia w biało-niebieskim opakowaniu. Na górze pudełka znajdziemy: nazwę, wielkie zdjęcie produktu, listę kompatybilnych podstawek, opis zastosowanych rozwiązań technicznych w formie małych grafik.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - opakowanie (3)

Na prawej stronie opakowania producent umieścił dokładną specyfikacje techniczna wraz z wymiarami produktu.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - opakowanie (4)

Natomiast na przeciwległej stronie znajdziemy listę elementów znajdujących się w środku opakowania.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - opakowanie (5)

Kolejna ścianka opakowania przybliży nam najważniejsze cechy recenzowanego produktu.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - opakowanie (1)

Akcesoria znalazły się w odpowiednim do tego opakowaniu, a samo chłodzenie zostało zabezpieczone przez specjalną tekturową wkładkę chroniąca produkt – więc podczas transportu nie musimy się obawiać o uszkodzenie schładzacza.

Enermax ETS-T40-W White Cluster (8)

Oprócz coolera ETS-T40-W „White Cluster” w pudełku znajdziemy następujące akcesoria:

 • Jeden wentylator Enermax Cluster Advance 12cm,
 • Uniwersalny backplate,
 • Komplet śrub montażowych do wszystkich podstawek Intela/AMD,
 • Zapinki do montażu dwóch wentylatorów,
 • Gumowe podkładki antywibracyjne,
 • Mały klucz ułatwiający dokręcenie nakrętek,
 • Pastę termoprzewodzącą,
 • Instrukcje obsługi (w języku polskim).

Wygląd

Enermax ETS-T40-W White Cluster (1)

Recenzowany schładzacz jest biały co jest rzadko spotykane ponieważ jak wiemy dodatkowa farba na finach skutecznie uniemożliwia dobre oddawanie ciepała, lecz producent chwali się, że zastosowana przez niego innowacyjna biała powłoka przewodząca ciepło skutecznie polepsza jego odprowadzanie. Oczywiście z coolerem ETS-T40-TB miałem styczność więc jego wydajność jest mi znana, zobaczymy jak ma się ona na tle recenzowanej dziś konstrukcji.

Enermax ETS-T40-W White Cluster (9)

Enermax ETS-T40-W „White Cluster”  jest konstrukcją typu „tower” o identycznych wymiarach i wadzę co starszy barat - ETS-T40-TB. Wymiary najnowszego białego schładzacza są następujące: 139 x 70 x 160 mm (długość x szerokość x wysokość) a jego waga to 610 gram bez zamontowanego wentylatora. Produkt kompatybilny jest zarówno z podstawkami Intel-a (LGA 775/1366/1550/1155/1556/2011) i AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2). Radiator składa się z 50 dość grubych aluminiowych żeberek i sześciu miedzianych rurek cieplnych, które mają średnicę 6 milimetrów. Ciepłowody zostały ułożone w dwóch rzędach, dzięki czemu konstrukcja ta powinna lepiej radzić sobie z odprowadzaniem ciepła z CPU. Produkt wraz z fabrycznym wentylatorem ma następujące wymiary 139 x 93 x 160mm.

Enermax ETS-T40-W White Cluster (6)

Na górze coolera końcówki ceipłowodów nie zostały niczym zakryte – chodź zagięte są one w ładny sposób więc wyglądają dość ładnie. Dodatkowo możemy tutaj zauważyć logo producenta które zostało elegancko wytłoczone, a także liczne wypustki i nacięcia na finach – są to dwie technologie Enermaxa (Vortex Generator Flow  i Stack Effect Flow ), o których powiem nieco więcej w dalszej części mojej recenzji.

Enermax ETS-T40-W White Cluster (2) Enermax ETS-T40-W White Cluster (3)

Podstawę jak już przystało na produkty od Enermaxa wykonano z aluminium. Przechodzą przez nią sześć miedzianych rurek cieplnych, które mają bezpośredni kontaktu z naszym CPU. Sama podstawa jest bardzo równa i dobrze wykończona.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - wentylator (1)

Wraz z konstrukcja otrzymujemy jeden wentylator Firmy Enermax Cluster Advance o wymiarach 120 x 120 x 25mm. Jego przewód znalazł się w eleganckim białym oplocie, a za zasilanie odpowiada wtyczka 4-pin.Wirnik wentylatora składa się z dziewięciu łopatek przypominających kształtem skrzydła nietoperza (Batwing Blades), które według producenta mają 20% wyższy przepływ powietrza od zwykłych niewyprofilowanych łopatek.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - wentylator (3) Enermax ETS-T40-W White Cluster - wentylator (4)

Dodatkowo ów konstrukcje wyposażono w mechanizm „Click” dzięki któremu z łatwością możemy rozłożyć wentylator w celu wyczyszczenia go z kurzu, a także w łożyskach Twister rozwiązanie te wydłuża jego żywotność, która może wynieść nawet 100.000h.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - wentylator (5)

Charakteryzuje się on trzema trybami pracy a dzięki małemu przełącznikowi możemy wybrać odpowiedni tryb prędkości wentylatora.:

 • Ultra Silent Mode: 800 – 1500RPM
 • Silent Mode: 800 – 1800RPM
 • Performance Mode: 800 – 22000RPM

Enermax ETS-T40-W White Cluster - wentylator (2)

Ramka wentylatora jest charakterystyczna dla produktów Enermaxa – została wykonana z tworzywa oraz aluminium. Na Aluminiowych elementach mamy ładnie wkomponowane loga -Enermax. Dodatkowo recenzowana konstrukcja została wyposażona w cztery białe diody LED – oczywiście do wyłączenia/włączenia podświetlenia służy specjalny włącznik.

Enermax ETS-T40-W White Cluster (4) Enermax ETS-T40-W White Cluster (5)

Po wyjęciu chłodzenia z opakowania możemy zauważyć, że producent na swoim produkcie zamocował fabrycznie dołączony wentylator przy pomocy specjalnych metalowych zapinek – montaż nie powinien być trudny, dodatkowo warto wspomnieć, że otrzymujemy kolejny komplet zapinek na dodatkowy drugi wentylator – co jest pozytywnym aspektem recenzowanej konstrukcji.

Technologie Enermax

Każdy z aluminiowych finów radiatora jak już wcześniej wspomniałem wykorzystuje dwie unikalne technologie Firmy Enermax:

vgf_big

Vortex Generator Flow (VGF) – (opatentowany) – bezpośrednio za ciepłowodami, Firma Enermax zintegrowała małe turbulizatory („Vortex Generators”). Dzięki małym nacięcia możliwe jest dotarcie chłodnego powietrza na tylną część miedzianych rurek heat pipe co zwiększa wydajność coolera.

sef_big

 

Stack Effect Flow (SEF) – (opatentowany) – Cztery nacięcia znajdujące się po środku na każdym żeberku radiatora przecinają strumień powietrza tak, że ciepłe powietrze zyskuje miejsce do ucieczki poprzez tylną cześć nacięć. Stworzony w ten sposób efekt kominowy skutecznie podnosi wydajność rozpraszania gorącego powietrza co pozytywnie wypływa na wydajność schładzacza.

——————————————————————————–

Montaż coolera Enermax ETS-T40-W „White Cluster”

Enermax ETS-T40-W „White Cluster” do swojego montażu wykorzystuje uniwersalny backplate. Cały zestaw składa się z sporej liczby elementów ale dzięki instrukcji obsługi z obrazkami mogę stwierdzić że jest on stosunkowo prosty. Sam montaż jest identyczny jak w przypadku starszego modelu.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (1)

Montaż na podstawce Intel LGA 1155 rozpoczynamy od założenia backpleta.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (2)

Następnie wkładamy go od tyłu naszej płyty głównej, i w odpowiednie miejsca przykręcamy dystanse z plastikowymi podkładkami.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (3) Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (4)

Kolejnym krokiem jest nałożenie ramki (składa się ona z dwóch wsporników) na śruby z dystansami oraz zabezpieczenie całości nakrętkami.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (5)

Później z podstawy radiatora ściągamy plastikowe zabezpieczenie. Następnie smarujemy nasz CPU pastą termoprzewodzącą.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (6) Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (7)

Kolejno na tak przygotowanym CPU przykładamy radiator wraz z listwą montującą i dokręcamy go dwoma śrubami do oporu. Skonstruowano je tak aby docisk podstawy był należycie odpowiedni.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (8)

Kolejnym krokiem jest montaż wentylatora. Przy pomocy dwóch spinek z łatwością zamontujemy dołączone  przez producenta 120mm śmigło.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (9)

Ostatnim krokiem jest podłączenie wentylatora do naszej płyty głównej do gniazda oznaczonego jako CPU FAN.

Enermax ETS-T40-W White Cluster - montaż coolera (10)

Tak zamontowany cooler Eenrmax ETS-T40-W „White Cluster” jest gotowy do chłodzenia naszego procesora:). Zdjęcia wyżej prezentują, że recenzowana konstrukcja na platformie LGA 1155 koliduje z pamięciami ram zasłaniając  pierwszy slot – więc nie wykorzystamy w nim pamięci ram z wysokimi radiatorami.

———————————————————————————————————-

Platforma testowa

 • Procesor – Intel I7-2600k
 • Płyta główna – MSI Z77A-G45
 • Karta graficzna – Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X 3GB
 • Pamięć ram – Kingston HiperX 2400MHz 2 x 4GB
 • Dysk – Corsair Force GT 128GB
 • Obudowa – Enermax Fulmo Advanced
 • Zasilacz – In Win COMMANDER III 700W
 • Klawiatura i mysz – Enermax Briskie

Testy głośności

Sonometr-UNI-T-UT351

Przy pomocy sonometru firmy UNI-T UT351 postanowiłem sprawdzić kulturę pracy wentylatorów dołączonych do obydwu coolerów.

Wszystkie pomiary wykonywane były w następujących warunkach:

 • pomieszczenie zamknięte o powierzchni ok. 10 m 2
 • poziom tła: 31,4 dBa (poziom “ciszy” panującej w pomieszczeniu pomiarowym)
 • temperatura panująca w pomieszczeniu: ok. 22 stopnie Celsjusza
 • odległość od najbliższej ulicy: ok. 100 m
 • godziny pomiarów: 20-24
 • odległość mikrofonu od wentylatora: 5cm
 • pozycja wentylatora podczas pomiaru: pionowa

Sprzęt pomiarowy:

 • UNI-T UT351 (zakres działania: 30-130 dBa)
 • długość każdego pomiaru: 30 s

Na wykresie przedstawiona jest maksymalna wartość w dBa uzyskana podczas 30s testu.

Warto na wstępie zaznaczyć, że czym dalsza odległość mikrofonu od wentylatora tym uzyskane wartości (dBa) będą mniejsze. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podczas korzystania z komputera z zamontowanymi wentylatorami nie będziemy mieli przystawionego ucha bezpośrednio do nich samych.

Mam nadzieje ze moja osobista skala pomoże wam odczytywać wykresy ;) :

 • 30-36,9 dBa – Wentylatory bardzo ciche,
 • 37-39,9 dBa – „Śmigła” ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska,
 • 40-42,9 dBa – Lekko słyszalne z bliska – akceptowalne,
 • 43-43,9 dBa – Wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne,
 • 44-45,9 dBa – Konstrukcje wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości,
 • 46-49,9 dBa – Wentylatory głośne,
 • powyżej 50dBa – „Śmigła” bardzo głośne.

Wyniki pomiarów dla coolera – Eenrmax ETS-T40-W „White Cluster” (Enermax Cluster Advance 12cm)

kultura pracy enermax EST 40 t

Testy temperatur

Testy temperatur zostały przeprowadzone z fabrycznymi wentylatorami, które pracowały z maksymalnymi obrotami:

 • Enermax ETS-T40-W „White Cluster” – 2200RPM

Testy polegały na sprawdzeniu temperatury osiąganej przez procesor I7 2600k, który pracował w dwóch trybach:

 • Lekkie OC 3,8GHz (1,2V)
 • Średnie OC 4,2GHz (1,3V)
 • Wysokie OC 4,5GHz (1,38V)

Do obciążenia procesora we wszystkich testach wykorzystaliśmy program OCCT w wersji 4.3.2. Ustawienia aplikacji były następujące:

occt program screen

Do odczytywania temperatur posłużyła mi aplikacja RealTemp w wersji 3.60.

Wykresy przedstawiają temperatury najcieplejszego rdzenia.

 • Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku – 10 min wyświetlania pulpitu;
 • Maksymalna temperatura dla procesora była odczytywana po 30 minutowym teście w programie OCCT.

OCCT 3,8 GHz  1,20v

Zaczynamy od czegoś prostego – na początek lekkie OC. Temperatury podczas testów przedstawiały się następująco:

enermax 3,8ghz

OCCT 4,2 GHz  1,3V

Drugi test w naszym zestawieniu – procesor I7 został podkręcony do wartości 4200MHz przy napięciu 1,3V:

enermax 4,2ghz

OCCT 4,5GHz 1,38V

Ostatni najbardziej wymagający test w moim zestawieniu –procesor I7 został podkręcony do 4500MHz przy napięciu 1,38V.

enermax 4,5ghz

Przypominamy że wentylatory każdego z recenzowanych coolerów pracują na najwyższych obrotach, a co by było gdyby tak polepszyć nieco kulturę pracy?

Testy dodatkowe – Obniżona prędkość obrotowa wentylatora

Dodatkowo postanowiliśmy sprawdzić jakie temperatury uzyska recenzowane chłodzenie przy podkręconym do 4,5GHz (1,38V) procesorze, ale z nieco zwolnionym wentylatorem.

temp cpu przy zmniejszonych obrotach enermax EST 40 t

Ze zmniejszonymi obrotami najnowszy biały cooler od Enermaxa dalej radzi sobie dobrze, zachowując odpowiednią wydajność przy zwiększonej kulturze pracy śmigła – intel I7-2600k podkręconym do 4,5GHz nie robi na nim zbytniego wrażenia, więc można było by się pokusić o dalsze podkręcanie CPU.

—————————————————————————————————–

Opinia o Enermax ETS-T40-W „White Cluster”

05_21

Najnowszy schładzacz ETS-T40-W „White Cluster” w wykonaniu Enermaxa, jest udaną konstrukcja. Chłodzenie prezentują się bardzo dobrze – w głównej mierzę przez swój biały kolor, co może spodobać się użytkownikom posiadającym białe obudowy. Dodatkowo biała warstwa polepsza odprowadzanie ciepła i chroni podstawę jak i finy schładzacza przed utlenianiem. Do jakości wykonania nie można się przyczepić do tego warto wspomnieć, że chłodzenie możemy zainstalować na praktycznie wszystkich dostępnych podstawkach AMD (AM2, AM2+, AM3, FM1, FM2) i Intela (LGA 775, 1150, 1155, 1156, 1366,2011).

Dołączony do coolera wentylator względem poprzedniego modelu ETS-T40 pracuję z zdecydowanie szybszą prędkością obrotową (2200RPM) – co przekłada się na ogromny hałas (58,9dBa!). Właśnie dzięki szybko obrotowemu wentylatorowi nowość od Enermaxa jest zdecydowanie bardziej wydajna od poprzedniego modelu – coś kosztem czegoś. Oczywiście aby zachować ciszę musimy zredukować prace śmigła do 1400RPM (43,8dBa) co przekłada się na wyższe lecz cały czas akceptowalne temperatury nawet z podkręconym do 4,5GHz procesorem I7 2600-K. Dodatkowo warto wspomnieć, że wraz z produktem otrzymujemy zapinki do montażu opcjonalnego drugiego wentylatora.

Montaż produktu nie należy do trudnych – ale warto wspomnieć że składa się on z sporej liczby elementów. Dzięki instrukcja z obrazkami nawet mało doświadczony użytkownik powinien sobie z nim poradzić.

Za schładzacz w wykonaniu Enermaxa musimy zapłacić około 180 zł co nie jest astronomiczną kwotą. ETS-T40-W „White Cluster” jest godny polecenia szczególnie osobą posiadającym białe obudowy z oknem, którzy chcą wyeksponować swoje komponenty – ponieważ w tej cenie ciężko o inny biały cooler z podobną wydajnością. Produkt otrzymuje zasłużoną ocenę 4,5/5 oraz naszą rekomendacje, Polecamy!

ETS-T40-W „White Cluster”

wydajnosc-ptrwf

OCENA: 4,5/5

plusy:

 • Bardzo duża wydajność,
 • Cichy wentylator (do 1400RPM – 43,8dBa),
 • Dość łatwy montaż,
 • Pasta termoprzewodząca w zestawie,
 • Zapinki do montażu drugiego wentylatora

minusy:

 • Wentylator bardzo słyszalny na max obrotach.

 

images enermax

Podziękowania dla Firmy Enermax za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!

One thought on “ETS-T40-W „White Cluster” – testy najnowszego białego coolera od Enermaxa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>