KABUTO II i GRAND KAMA CROSS 2 – Test dwóch najnowszych coolerów od Scythe!

Część użytkowników preferuje coolery CPU typu horyzontalnego – z racji swojej konstrukcji są one nieco mniej wydajne od ich odpowiedników „wieżowych” chodź schładzacze pierwszego typu są znacznie niższe przez to wybierają je właśnie użytkownicy posiadający obudowy dość wąskie (mające mało przestrzeni na wysoki cooler CPU) – dziś przetestujemy dwie takie konstrukcje i sprawdzimy czy nadają się one do podkręconego CPU…
logo recka Scythe KABUTO II i GKC 2
Na nasz warsztat trafiły dwie najnowsze horyzontalne konstrukcje od „japońskich kos” – KABUTO II i GRAND KAMA CROSS 2. Jesteście ciekawi jak wypadną one na tle przetestowanych przez nas do tej pory coolerów? Oraz co ważniejsze czy poradzą sobie z podkręconym do 4,5GHz Intel-em I7 2006-K? , tego oraz nieco więcej dowiecie się z naszej najnowszej recenzji ! Zapraszamy do czytania!

Opakowanie i jego zawartość – Scythe GRAND KAMA CROSS 2

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 -opakowanie i zawartość pudelka (4) Scythe GRAND KAMA CROSS 2 -opakowanie i zawartość pudelka (1)

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 do przyszłych użytkowników trafia w biało niebieskim kartonowym opakowaniu. Na pudełku znajdziemy nazwę, logo, zdjęcie produktu, listę obsługiwanych podstawek, specyfikacje techniczną oraz grafikę przedstawiającą dokładne wymiary coolera.

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 -opakowanie i zawartość pudelka (2)

Akcesoria znalazły się w odpowiednim do tego opakowaniu, a samo chłodzenie podczas transportu chroni tylko kartonowe opakowanie.

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 -opakowanie i zawartość pudelka (3)

Oprócz coolera Scythe GRAND KAMA CROSS 2 w pudełku znajdziemy następujące akcesoria:

 • Jeden wentylator Scythe GlideStream 140 PWM wymiarach 140 x 140 x 25 mm,
 • Uniwersalny backplate,
 • Komplet śrub montażowych do wszystkich podstawek Intela/AMD,
 • Pastę termoprzewodzącą,
 • Kluczyk do montażu coolera,
 • Instrukcję obsługi.

Wygląd

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (8)

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 jest konstrukcją horyzontalną o następujących wymiarach: 115 x 140 x 175,21 mm (wysokość x głębokość x szerokość) i wadze 760 gram. Produkt kompatybilny jest zarówno z podstawkami Intel-a (LGA 775/1366/1150/1155/1556/2011) i AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2).

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (6)

Co prawda konstrukcja ta jest horyzontalną lecz posiada dwa osobne segmenty połączone ze sobą przy pomocy czterech 6mm miedzianych rurek cieplnych, ciepłowody są specjalnie uformowane – na zdjęciu powyżej widać jak krzyżują się one tworząc literę X. Każda z wież składa się z 36 aluminiowych żeberek, więc łącznie finów jest aż 72 – do tego każdy z nich został odpowiednio uformowany – aby polepszyć wydajność coolera . Schładzacz z zamontowanym wentylatorem ma następujące wymiary: 140 x 140 x 175,21 mm, a jego waga poprzez dołączony fabryczny wentylator wzrasta do ok 890 gram.

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (7)

Na górze coolera końcówki ceipłowodów zostały zakryte specjalnymi aluminiowymi nakładkami – całość wygląda bardzo ładnie. Do tego znajdują się tutaj dwa czarne wsporniki na których producent zamontował przy pomocy czterech śrub jeden 140mm wentylator.

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (3) Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (5)

Podstawę – jak już przystało na produkty od Sycthe – wykonano z miedzi i pokryto warstwą niklu. Przechodzi przez nią cztery miedziane rurki cieplne, które mają bezpośredni kontaktu z naszym CPU. Sama podstawa jest bardzo równa i wypolerowana na przysłowiowe „lustro” – całość wykonano bardzo dobrzę.

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (9) Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (10)

Wraz z konstrukcją otrzymujemy jeden wentylator Firmy Scythe o wymiarach: 140 x 140 x 25mm. Jego przewód znalazł się w eleganckim czarnym oplocie, a za zasilanie odpowiada wtyczka 4-pin. Wirniki wentylatora składają się z jedenastu specjalnie wyprofilowanych łopatek . Dodatkowo owa konstrukcja pracuje z prędkością obrotową od 500 do 1300 RPM.

Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (1) Scythe GRAND KAMA CROSS 2 - wygląd coolera (2)

Po wyjęciu chłodzenia z opakowania możemy zauważyć, że producent na swoim produkcie zamocował fabrycznie dołączony wentylatory przy pomocy czterech śrub – sam sposób przy pomocy śrub na pewno jest trwalszy od zwykłych zapinek z drutu.

——————————————————————————–

Montaż coolera GRAND KAMA CROSS 2

GRAND KAMA CROSS 2 do swojego montażu wykorzystuje uniwersalny backplate -  tak samo jak w przypadku coolera ASHURA oraz MUGEN 4. Cały zestaw składa się z dużej liczby elementów, ale dzięki instrukcji obsługi z obrazkami możemy stwierdzić, że jest on stosunkowo prosty -  jak będzie w praktyce ?

 

Montaz coolera Scythe ASHURA (1)

Montaż na podstawce Intel LGA 1155 rozpoczynamy od założenia backpleta.

Montaz coolera Scythe ASHURA (2)

Następnie wkładamy go od tyłu naszej płyty głównej, i w odpowiednie miejsca przykręcamy dystanse z plastikowymi podkładkami.

Montaz coolera Scythe ASHURA (3) Montaz coolera Scythe ASHURA (4)

Kolejnym krokiem jest nałożenie ramki (składa się ona z dwóch wsporników) na śruby z dystansami oraz zabezpieczenie całości nakrętkami.

Scythe GRAN KAMA CROSS 2 - montaż coolera (3) Scythe GRAN KAMA CROSS 2 - montaż coolera (2)

Kolejno na tak przygotowanym CPU przykładamy radiator wraz z listwą montującą i dokręcamy go dwoma śrubami do oporu. Skonstruowano je tak, aby docisk podstawy był należycie odpowiedni. Jeśli posiadana przez nas płyta posiada wysokie radiatory na sekcji zasilania możemy w tym miejscu napotkać problem przy dokręcaniu jednej z śrub ponieważ nawet dołączony kluczyk okazuje się niezbyt wystarczający.

Scythe GRAN KAMA CROSS 2 - montaż coolera (5)

Ostatnim krokiem jest podłączenie wentylatora do naszej płyty głównej do gniazda oznaczonego jako CPU FAN.

Scythe GRAN KAMA CROSS 2 - montaż coolera (4) Scythe GRAN KAMA CROSS 2 - montaż coolera (6)

Tak zamontowany cooler GRAND KAMA CROSS 2 jest gotowy do chłodzenia naszego procesora :) . Zdjęcie wyżej prezentuje jak recenzowana konstrukcja na platformie LGA 1155 nie koliduje z pamięciami ram więc wykorzystanie pamięci z wysokimi radiatorami jest w tym przypadku wskazane ;) – ponieważ mamy taką możliwość, i głupio by było z niej nie skorzystać.

Scythe GRAN KAMA CROSS 2 - montaż coolera (7)

Do tego warto wspomnieć, że konstrukcja nie zasłania pierwszego slotu na karty rozszerzań i dzięki swojej nietypowej konstrukcji (horyzontalnej) chłodzi tez radiatory sekcji zasilnia procesora.

———————————————————————————————————-

Opakowanie i jego zawartość – Scythe KABUTO II

Scythe KABUTO II - opakowanie i zawrtosć pudła (1)Scythe KABUTO II - opakowanie i zawrtosć pudła (2)

Scythe KOBUTO II w odróżnieniu do poprzedniego modelu do przyszłych nabywców trafia w purpurowo szarym kartonowym opakowaniu z niebieskimi akcentami. Na pudełku znajdziemy te same informacje co na opakowaniu poprzednio opisywanego produktu, nie mogło zabraknąć nazwy, loga, zdjęcia produktu, listy obsługiwanych podstawek, specyfikacji technicznej oraz grafiki przedstawiającej dokładne wymiary coolera.

Scythe KABUTO II - opakowanie i zawrtosć pudła (3)

Akcesoria znalazły się w odpowiednim do tego opakowaniu, a samo chłodzenie podczas transportu chroni kartonowe opakowanie oraz piankowe wstawki.

Scythe KABUTO II - opakowanie i zawrtosć pudła (4)

Oprócz coolera Scythe KABUTO II w pudełku znajdziemy następujące akcesoria:

 • Jeden wentylator Scythe GlideStream 120 PWM wymiarach 120 x 120 x 25 mm,
 • Komplet śrub montażowych do wszystkich podstawek Intela/AMD,
 • Trzy rodzaje zapinek na podstawki INTEL/AMD,
 • Pastę termoprzewodzącą,
 • Kluczyk do montażu coolera (LGA 2011),
 • Instrukcję obsługi.

Wygląd

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (3)

Scythe KABUTO II również jest konstrukcją horyzontalną o wymiarach: 107 x 140 x 130 mm (wysokość x głębokość x szerokość) i wadze 695 gram. Produkt kompatybilny jest zarówno z podstawkami Intel-a (LGA 775/1366/1150/1155/1556/2011) i AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2).

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (4)

Cooler składa się z 54 identycznych aluminiowych żeberek – do tego każdy z finów został lekko zagięty na bokach co polepszyć ma wydajność w odprowadzania ciepła. Konstrukcje dopełnia sześć miedzianych 6mm rurek cieplnych.  Schładzacz z zamontowanym wentylatorem ma następujące wymiary: 132 x 140 x 130 mm, a jego waga poprzez dołączony fabryczny wentylator wzrasta do ok 780 gram.

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (8)

Na jednym z boków coolera zauważmy końcówki ceipłowodów  – nie zostały one zakryte specjalnymi nakładkami chodź są ładnie wykonane.

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (6) Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (7)

Podstawę – jak już przystało na produkty od Sycthe – wykonano z miedzi i pokryto warstwą niklu. Przechodzi przez nią cztery miedziane rurki cieplne, które mają bezpośredni kontaktu z naszym CPU. Sama podstawa jest bardzo równa i wypolerowana na przysłowiowe „lustro” – całość również i w tym przypadku wykonano bardzo dobrze.

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (9) 1
Dodatkowo warto wspomnieć że nad stopą coolera producent umieścił dość spory radiator, a także wzmocnił konstrukcje przy pomocy specjalnego wspornika.

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (10) Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (11)

Wraz z konstrukcją otrzymujemy jeden wentylator Firmy Scythe należący do serii GlideStream o wymiarach: 120 x 120 x 25mm. Jego przewód znalazł się w eleganckim czarnym oplocie, a za zasilanie odpowiada wtyczka 4-pin. Wirniki wentylatora składają się z dziewięciu specjalnie wyprofilowanych łopatek . Dodatkowo owa konstrukcja pracuje z prędkością obrotową od 300 do 1300 RPM.

Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (1) Scythe KABUTO II - wygląd coolera CPU (2)

Po wyjęciu chłodzenia z opakowania możemy zauważyć, że producent na swoim produkcie zamocował fabrycznie dołączony wentylatory przy pomocy klasycznych metalowych zapinek – więc montaż jak i demontaż śmigła jest prosty.

——————————————————————————–

Montaż coolera Scythe KABUTO II

GRAND KAMA CROSS 2 do swojego montażu wykorzystuje specjalne zapinki zależne od posiadanej przez nas podstawki.

Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (2) Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (1)

Montaż na podstawce Intel LGA 1155 rozpoczynamy od przykręcenia zapinek do podstawy coolera przy użyciu czterech śrub.

Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (4) Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (5)

Później z podstawy radiatora ściągamy plastikowe zabezpieczenie, a następnie smarujemy nasz CPU pastą termoprzewodzącą. Kolejno na tak przygotowanym CPU przykładamy radiator i zabezpieczamy go plastikowymi zapinkami (są one identyczne jak w przypadku fabrycznego chłodzenia BOX – więc montaż jest banalnie prosty).

Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (9)

Ostatnim krokiem jest podłączenie wentylatora do naszej płyty głównej do gniazda oznaczonego jako CPU FAN.

Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (8)

Tak zamontowany cooler Scythe KABUTO II jest gotowy do chłodzenia naszego procesora :) . Zdjęcie wyżej prezentuje jak recenzowana konstrukcja na platformie LGA 1155 niestety koliduje z pamięciami ram – zasłaniając pierwsze dwa sloty. W nich nie wykorzystamy pamięci z wysokimi radiatorami – lecz tylko konstrukcje low-profile.

Scythe KOBUTO II - montaż coolera CPU (7)

Do tego warto wspomnieć, że konstrukcja również jak model GRAND KAMA CROSS 2 nie zasłania pierwszego slotu dla kart rozszerzań  i dzięki temu że jest konstrukcją horyzontalną chłodzi radiatory sekcji zasilnia CPU.

——————————————————————————–

Platforma testowa

 • Procesor – Intel I7-2600k
 • Płyta główna – MSI Z77A-G45
 • Karta graficzna – Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X 3GB
 • Pamięć ram – Kingston HiperX 2400MHz 2 x 4GB
 • Dysk – Corsair Force GT 128GB
 • Obudowa – Enermax Fulmo Advanced
 • Zasilacz – In Win COMMANDER III 700W
 • Klawiatura i mysz – Enermax Briskie

Testy głośności

sonometr-uni-t-ut351 adada

Przy pomocy sonometru firmy UNI-T UT351 postanowiłem sprawdzić kulturę pracy wentylatorów dołączonych do obydwu coolerów.

Wszystkie pomiary wykonywane były w następujących warunkach:

 • pomieszczenie zamknięte o powierzchni ok. 10 m 2
 • poziom tła: 31,4 dBa (poziom “ciszy” panującej w pomieszczeniu pomiarowym)
 • temperatura panująca w pomieszczeniu: ok. 22 stopnie Celsjusza
 • odległość od najbliższej ulicy: ok. 100 m
 • godziny pomiarów: 20-24
 • odległość mikrofonu od wentylatora: 5cm
 • pozycja wentylatora podczas pomiaru: pionowa

Sprzęt pomiarowy:

 • UNI-T UT351 (zakres działania: 30-130 dBa)
 • długość każdego pomiaru: 30 s

Na wykresie przedstawiona jest maksymalna wartość w dBa uzyskana podczas 30s testu.

Warto na wstępie zaznaczyć, że czym dalsza odległość mikrofonu od wentylatora tym uzyskane wartości (dBa) będą mniejsze. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podczas korzystania z komputera z zamontowanymi wentylatorami nie będziemy mieli przystawionego ucha bezpośrednio do nich samych.

Mam nadzieje ze moja osobista skala pomoże wam odczytywać wykresy ;) :

 • 30-36,9 dBa – Wentylatory bardzo ciche,
 • 37-39,9 dBa – „Śmigła” ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska,
 • 40-42,9 dBa – Lekko słyszalne z bliska – akceptowalne,
 • 43-43,9 dBa – Wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne,
 • 44-45,9 dBa – Konstrukcje wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości,
 • 46-49,9 dBa – Wentylatory głośne,
 • powyżej 50dBa – „Śmigła” bardzo głośne.

Wyniki pomiarów dla coolera – Scythe GRAND KAMA CROSS 2:

kultura pracy Scythe grand kama cross 2

Wyniki pomiarów dla coolera – Scythe KABUTO II :

kultura pracy Scythe KABUTO II 2

 

Przy maksymalnych obrotach cooler Scythe GRAND KAMA CROSS 2  jest delikatnie głośniejszy, ale obydwa schładzacze przy tych obrotach są zdecydowanie słyszalne. Obniżenie prędkości obrotowej do 1200RPM dla Scythe KABUTO II oraz do 1100RPM dla GRAND KAMA CROSS 2 skutkuje już akceptowalną kulturą pracy (43,5dBa – GRAND KAMA CROSS 2 / 43,3 – KABUTO II).

Testy temperatur

Testy temperatur zostały przeprowadzone z fabrycznymi wentylatorami, które pracowały z maksymalnymi obrotami:

 • Scythe GRAND KAMA CROSS 2 – 1300RPM
 • Scythe KABUTO II – 1300RPM

Testy polegały na sprawdzeniu temperatury osiąganej przez procesor I7 2600k, który pracował w trzech trybach:

 • Lekkie OC 3,8GHz (1,2V)
 • Średnie OC 4,2GHz (1,3V)
 • Wysokie OC 4,5GHz (1,38V)

Do obciążenia procesora we wszystkich testach wykorzystaliśmy program OCCT w wersji 4.3.2. Ustawienia aplikacji były następujące:

occt program shot

Do odczytywania temperatur posłużyła mi aplikacja RealTemp w wersji 3.60.

Wykresy przedstawiają temperatury najcieplejszego rdzenia.

 • Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku – 10 min wyświetlania pulpitu;
 • Maksymalna temperatura dla procesora była odczytywana po 30 minutowym teście w programie OCCT.

OCCT 3,8 GHz  1,20v

Zaczynamy od czegoś prostego – na początek lekkie OC. Temperatury podczas testów przedstawiały się następująco:

occt 3,8 ghz testy scythe kobutoII

OCCT 4,2 GHz  1,3V

Drugi test w naszym zestawieniu – procesor I7 został podkręcony do wartości 4200MHz przy napięciu 1,3V:

occt 4,2 ghz testy scythe kobutoII

OCCT 4,5GHz 1,38V

Ostatni najbardziej wymagający test w naszym zestawieniu –procesor I7 został podkręcony do 4500MHz przy napięciu 1,38V.

occt 4,5 ghz testy scythe kobutoII

Przypominamy że wentylatory każdego z recenzowanych coolerów pracują na najwyższych obrotach, a co by było gdyby tak polepszyć nieco kulturę pracy?

Testy dodatkowe – Obniżone prędkości obrotowe wentylatorów.

Dodatkowo postanowiliśmy sprawdzić jakie temperatury uzyskają dwa recenzowane coolery przy podkręconym do 4,5GHz (1,38V) procesorze, ale z nieco zwolnionymi wentylatorami.

zmniejszone predkości obrotowe wentyli , Kabuto II i GKC 2

Ze zmniejszonymi obrotami GRAND KAMA CROSS 2 radzi sobie wyśmienicie, zachowując duża wydajność przy zwiększonej kulturze pracy śmigła, również jego brat KABUTO II wypada całkiem nieźle. Możemy tutaj zauważyć, że cooler GRAND KAMA CROSS 2 wraz ze mniejszą prędkością obrotową bardziej wyprzedza KABUTO II, ale warto tutaj zaznaczyć, że obydwa coolery potrafią schłodzić podkręcony do 4,5GHz CPU zachowując przy tym akceptowalną kulturę pracy (poniżej 44dBa).

—————————————————————————————————–

Opinia o Scythe KABUTO II i GRAND KAMA CROSS 2

logo recka Scythe KABUTO II i GKC 2

Scythe KABUTO II i GRAND KAMA CROSS 2 jak na chłodzenia horyzontalne są bardzo ciekawymi produktami. Do jakości wykonania coolerów nie można się przyczepić – obydwie podstawy wypolerowano na „lustro” – w celu polepszenia wydajności. Do tego warto wspomnieć, że schładzacie są kompatybilne z dużą ilością podstawek AMD (AM2, AM2+, AM3, AM3+ FM1, FM2) a także i Intela (LGA 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011).

Dołączone do coolerów wentylatory przy maksymalnej prędkości obrotowej są już słyszalne (powyżej 44dBa). Oczywiście aby zachować ciszę musimy zredukować prace śmigieł do 1100RPM (43,6dBa) w przypadku modelu GRAND KAMA CROSS2 oraz do 1200RPM(43,3) w przypadku KABUTO II, co przekłada się na nieco wyższe temperatury, lecz nawet z podkręconym do 4,5GHz procesorem I7 2600-K są one akceptowalne.

Montaż KABUTO II jest banalnie prosty, na podstawce LGA 1155 wykorzystujemy do tego plastikowe kołki (identyczne jak na boxowym schładzaczu) – chodź wada jest to, że na tej platformie koliduje on z pierwszymi dwoma slotami pamięci RAM – przez co nie wykorzystamy w nich modułów z wysokimi radiatorami. Natomiast GRAND KAMA CROSS 2 pod tym względem wypada celująco ponieważ umożliwia montaż pamięci z wysokimi radiatorami w czterech slotach, chodź i on nie jest bez wad. P0nieważ jeśli posiadana przez nas płyta posiada duże radiatory na sekcji zasilania montaż coolera może nabawić nam pewnych problemów – ponieważ nawet dołączony do zestawu kluczyk jest za krótki aby pomóc nam w montażu – w takim przypadku musimy użyć śrubokręta.

Za schładzacz Scythe GRAND KAMA CROSS 2 musimy zapłacić około 180zł oraz 130zł w przypadku KABUTO II , kwoty te nie są zbyt wygórowane a w przypadku modelu KABUTO II jest ona nawet bardzo atrakcyjna . Scythe KABUTO II i GRAND KAMA CROSS 2 są naprawdę godne polecenia szczególnie osobom szukającym horyzontalnych i wydajnych rozwiązań do obudów, które posiadają ograniczoną ilość do montażu coolera CPU. Produkty otrzymują zasłużoną ocenę 4,5/5 oraz naszą rekomendację!

Scythe GRAND KAME CROSS 2

wydajnosc-ptrwf

OCENA: 4,5/5

plusy:

 • Duża wydajność!
 • Dość atrakcyjna cena,
 • Bardzo dobra jakość wykonania,
 • Cichy wentylator (do 1100RPM – 43,5dBa),
 • Pasta termoprzewodząca w zestawie,
 • Nie koliduje z wysokimi pamięciami RAM oraz z pierwszym slotem kart rozszerzeń,
 • Dość łatwy montaż…

minusy:

 • … ale tylko jeśli nie posiadamy płyty z wielkimi radiatorami na sekcji zasilania CPU,
 • Wentylator słyszalny na MAX obrotach.

Scythe KABUTO II

wydajnosc-ptrwf

OCENA: 4,5/5

plusy:

 • Duża wydajność!
 • Bardzo atrakcyjna cena! (ok 130zł),
 • Dobra jakość wykonania,
 • Cichy wentylator (do 1200RPM – 43,3dBa),
 • Pasta termoprzewodząca w zestawie,
 • Nie koliduje z pierwszym slotem kart rozszerzeń,
 • Bardzo łatwy montaż (LGA 1155 – plastikowe zapinane kołki)

minusy:

 • Na platformie LGA 1155 koliduje z pierwszymi dwoma slotami pamięci RAM,
 • Wentylator słyszalny na MAX obrotach.

 Scythe_Logo

www.scythe.eu.com

Podziękowania dla Firmy Scythe za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>