Scythe Kama-Panel 3.1 – wielofunkcyjny panel do zatoki 5,25″

Niedawno na łamach naszej redakcji mieliśmy okazję przetestować cooler ASHURA – czyli jeden z nowszych schładzaczy od Firmy Scythe. Nie spoczywając na laurach przyjrzymy się dziś kolejnej nowości od owego producenta. Na nasz warsztat trafił Kama – Panel 3.1, który jest wielofunkcyjnym panelem, który posiada bardzo dużo funkcji, miedzy innymi: kontroler obrotów, a także czytnik kart pamięci.

Slant-left_02

Oczywiście wszystkie funkcje Wam przedstawimy i sami stwierdzicie czy nowość w wykonaniu Scythe jest warta wydania waszych pieniędzy – zapraszamy do czytania!

Opakowywanie i zawartość pudełka

Scythe Kama-panel 3.1- opakowanie (2)

Panel Scythe Kama 3.1 do przyszłych użytkowników trafia w szarym kartonowym opakowaniu z zielonymi/pomarańczowi akcentami. Na przodzie producent umieścił zdjęcie, swoje logo, nazwę produktu, a także w formie małych zdjęć z odpowiednimi opisami wymienił pozytywne aspekty recenzowanej konstrukcji.

Scythe Kama-panel 3.1- opakowanie (3)

Na tylnej ściance opakowania znajdziemy zdjęcie i specyfikację techniczną produktu opisaną w sześciu językach.

Scythe Kama-panel 3.1- opakowanie (1)

Recenzowaną konstrukcję przed uszkodzeniami chronią worek i specjalna wkłada, więc podczas transportu nic nie powinno się uszkodzić.

—————————————————————————————-

Akcesoria

Scythe Kama-panel 3.1 - akcesoria

Wraz z recenzowanym produktem producent dodaje następujące akcesoria:

 • Instrukcję obsługi,
 • Śrubki montażowe (4 sztuki),
 • Kabel do transmisji danych (USB 3.0),
 • Przewód zasilający FLOPPY – MOLEX,
 • Czujniki temperatury (2 sztuki),
 • Przedłużki do podłączenia wentylatorów (2 sztuki),
 • Kable do podłączenia przycisków power/reset,
 • Przewód od gniazd AUDIO/MIC,
 • Taśma do montażu czujników temperatury.

Dane techniczne:

Model: Sycthe Kama-Panel 3.1

 • Wymiary (gł. x szer. x wys.): 148,5 x 42,5 x 124 mm,
 • Materiał wykonania: plastik,
 • Kolor: czarny,
 • Montaż w zatoce: 5,25″,
 • Napięcie wyjściowe: 3,7 V (± 10%) – 12 V (± 10%),
 • Obciążalność kanału: Max 1 A,

Złącza na panelu: 2 x USB 3.0,  MIC x 1, Audio x1, Power i Reset, kontroler obrotów (dwukanałowy) z ekranem LCD, czytnik kart oraz zatoka hot-swap.

 • Gwarancja: 2 lata.

————————————————————————————————-

Wygląd, funkcjonalność i jakość wykonania

Panel Scythe Kama 3.1 w całości wykonano z tworzywa. Konstrukcja spasowana jest bardzo dobrze, nic się nie rusza i nie odpada, a przyciski posiadają odpowiedni luz i wciskają się z delikatnym oporem.

Scythe Kama-panel 3.1 - wyglad frontowego panelu (2)

Zaczynając od lewej strony znajdziemy tu przycisk power (większy) oraz reset. Zaraz obok producent umieścił czytnik kart wszelkich formatów: microSD / microSDHC Card, Memory Stick Micro, SD, Memory Stick, Multi Media Card. Warto zaznaczyć, że do obsługi kart MiniSD / miniSDHC, RS-MMC, MMC-micro będziemy potrzebowali adaptera. Pod gniazdami na karty znajdziemy dwa złącza: Audio i Mic, a także tyle samo portów USB w wersji 3.0.

Scythe Kama-panel 3.1 - zatoka hot swap (2) Scythe Kama-panel 3.1 - zatoka hot swap (3)

Na samym dole znajdziemy zatokę hot-swap przeznaczoną na 2,5″ dyski SSD/HDD, która posiada zabezpieczającą uchylaną klapkę.

Scythe Kama-panel 3.1 - zatoka hot swap (1)

Do podłączenia zatoki służą te same kable, co do zwykłego dysku – zasilanie oraz przewód transmisji danych SATA.

Scythe Kama-panel 3.1 - wyglad frontowego panelu (1)

Cała prawa strona to 2-kanałowy kontroler wentylatorów. Producent umieścił tu podświetlany wyświetlacz LCD (oczywiście możemy go wyłączyć odpowiednim przyciskiem) – użytkownik znajdzie na nim informacje o temperaturze i prędkości obrotowej obydwóch śmigieł podłączonych do panelu. Za regulowanie pracy wentylatorów służą dwa wciskane pokrętła, dzięki czemu sam kontroler możemy zamocować w obudowie z drzwiczkami na froncie -  płynność regulacji prędkości wentylatorów nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Warto wspomnieć, że kontroler wyposażono w alarm temperatury – możemy go dowolnie regulować w zakresie od 40 do 90 ° C (co 1 stopień w dół lub w górę). Jeśli wartość przez nas ustawiona zostanie przekroczona, wyświetlacz zacznie migać i dodatkowo usłyszymy dźwiękowy sygnał ostrzegawczy – może się to okazać bardzo przydatną funkcją, gdy posiadamy np: podkręcony procesor lub kartę graficzną.

Scythe Kama-panel 3.1 - tylnie porty (2) Scythe Kama-panel 3.1 - tylnie porty (1)

Komplet złączy z tyłu panelu prezentują zdjęcia powyżej.

Scythe Kama-panel 3.1 - przewody (3)

Za zasilanie panelu Scythe Kama 3.1 posłuży nam złącze FDD – znajduje się ono najbardziej na lewo i użyjemy do tego przewodu FLOPPY-MOLEX o długości 55cm.

Scythe Kama-panel 3.1 - przewody (4) Scythe Kama-panel 3.1 - przewody (5)

Dwa złącza 3-pin posłużą nam do podłączenia dwóch wentylatorów – jak wspomnieliśmy wcześniej otrzymujemy dość długie przejściówki o długości 70cm (4-pin). Złącza opisane jako „RT1″ oraz „RT2″ posłużą nam do podłączenia czujników temperatury – każdy z nich jest dość długi (70cm).

Scythe Kama-panel 3.1 - przewody (2)

Niebieskie złącze odpowiada za transfer danych – wraz z panelem otrzymujemy przewód zakończony zewnętrznym złączem USB 3.0 – szkoda, że producent nie zastosował tutaj kabla zakończonego wtyczką 19-pin lub przynajmniej nie dodaje takowej przejściówki – na szczęście jest on bardzo długi (95cm), więc z wyprowadzeniem i podłączaniem nie powinno być problemu.

Scythe Kama-panel 3.1 - przewody (1) Scythe Kama-panel 3.1 - przewody (6)

Dalej na prawo znajdziemy złącze odpowiadające za gniazda mikrofonu/Audio, a także za przyciski power i reset. Przewody od gniazd Audio/Mic oraz od przycisków power/reset mają długość 65cm.

————————————————————————————————-

Podsumowanie

Slant-left_02

Panel Kama 3.1 jest bardzo innowacyjnym wielofunkcyjnym panelem, który w 100% jest wart zakupu. Konstrukcja mieści się tylko w jednej zatoce 5,25″ i posiada szereg różnych funkcji, takich jak: dwukanałowy kontroler wentylatorów wraz z czujnikami temperatury, czytnik kart, dwa szybkie porty USB 3.0, a także zatokę hot-swap na 2,5″ dyski SSD/HDD i przyciski power oraz reset.

Jakość wykonania jak i sam montaż nie budzi zastrzeżeń. Dodatkowo warto wspomnieć, że panel LCD jest podświetlany (możemy go wyłączyć), a same pokrętła są chowane – dzięki czemu panel Scythe Kama 3.1 będziemy mogli zamontować w obudowach z drzwiczkami z przodu.

Oczywiście panel posiada jedną wadę – do jego podłączenia służy jedno zewnętrzne złącze USB 3.0, szkoda że producent nie zastosował tutaj innego przewodu (wewnętrzny 19-pin) lub przynajmniej nie dodaje takowej przejściówki – wtedy produkt byłby wręcz idealny. Panel Scythe Kama 3.1 dzięki swojej wielofunkcyjności (może zastąpić parę urządzeń), a także niezbyt wygórowanej cenie otrzymuje naszą rekomendację! – Polecamy!

Opinia o Scythe Kama-panel 3.1

wydajnosc ptrwf

OCENA: 4,5/5

plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Dość atrakcyjna cena (160zł),
 • Kontroler obrotów wraz z czujnikami temperatury i alarmem,
 • Chowane pokrętła umożliwiające montaż panelu w obudowie z drzwiczkami,
 • Stacja dokująca hot-swap na dyski 2,5″,
 • Czytnik kart,
 • Akcesoria (czujniki i przewody do podłączenia w zestawie).

minusy:

 • Brak przejściówki z zewnętrznego USB 3.0 na wewnętrzne złącze 19-pin.

 

Scythe_Logo

www.scythe-eu.com

Podziękowania dla Firmy Scythe za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!

2 thoughts on “Scythe Kama-Panel 3.1 – wielofunkcyjny panel do zatoki 5,25″

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>