P100 – Najnowsza wyciszona obudowa od Firmy Antec

Całkiem niedawno Firma Antec poszerzyła swój niemały asortyment produktów o kolejną wyciszoną obudowę należącą do serii Performance One – model P100.
Antec P100 logo
Postanowiliśmy sprawdzić co najnowszy produkt od Firmy Antec ma nam do zaoferowania – czy model P100 jest wart wydania naszych ciężko zarobionych pieniędzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w najnowszej recenzji. Zapraszamy do czytania!
——————————————————————————————————–——————–

Opakowanie i specyfikacja techniczna obudowy

Antec P100 - opakowanie (2)

Obudowa Antec P100 do swoich nabywców trafia w opakowaniu z czarno-żółtymi akcentami. Na przodzie pudelka producent umieścił pokaźnych rozmiarów zdjęcie obudowy, swoje logo i nazwę produktu.

Antec P100 - opakowanie (3)

Z tyłu producent w formie dwunastu mniejszych fotografii prezentuje najważniejsze jego zdaniem pozytywne aspekty recenzowanej konstrukcji.

Antec P100 - opakowanie (1) Antec P100 - opakowanie (4)

Na bocznych ściankach producent umieścił zdjęcie produktu oraz swoje logo.

Antec P280 - opakowanie (4)

Recenzowaną konstrukcja zapakowana jest standardowo – w worek i dwie piankowe wkładki chronią obudowę przed uszkodzeniem w czasie transportu.

Dane techniczne:

Model: Antec P280

 • Standard płyty głównej: ATX, micro-ATX, Mini-ITX,
 • Wymiary (wysokość, szerokość, głębokość): 480 x 220 x 515mm,
 • Waga: ok 8kg,
 • Materiał wykonania: stal + plastik i aluminium,
 • Kolor: czarny,
 • Dwie zewnętrzne zatoki 5,25” dla napędów optycznych,
 • Siedem wewnętrznych zatok na 2,5/3,5” dyski HDD/SSD,

Wentylatory:

 • Przód: 1 x 120mm (opcjonalnie dwa 120/140mm),
 • Tył: 1 x 120mm,
 • Góra: 2 x 120/140mm (opcjonalnie).

Przedni panel: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, MIC x 1, Audio x1, przycisk Power i Reset,

 • Sloty rozszerzeń: 7,
 • Zasilacz: standardowy ATX PS2/EPS 12V,
 • Maksymalna długość karty graficznej: 317,5mm,
 • Maksymalna wysokość coolera CPU: 170mm,
 • Gwarancja: 3 lata.

Wygląd zewnętrzny

Antec P100 - wygląd konstrukcji (3) Antec P100 - wygląd konstrukcji (4) Antec P100 - wygląd konstrukcji (1) Antec P100 - wygląd konstrukcji (2)

Obudowa Antec P100 jest konstrukcja typu Midi Tower, pomieścić ona płyty główne w standardach: ATX, Micro-ATX oraz  Mini-ITX. Produkt ma następujące wymiary (wysokość, szerokość, głębokość): 480 x 220 x 515mm, i waży ok 8kg. Wygląd obudowy to oczywiście rzecz gustu – my lubimy stonowaną stylistykę, minimalistyczny design oraz bardzo ładnie wyglądające szczotkowane aluminium.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (4)

Przedni panel wykonano z dobrej jakości jakości „nie palcującego” się plastiku oraz szczotkowanego aluminium – co nadaję obudowie bardzo ładnego wyglądu, dodatkowo przy dolnej krawędzi frontu znajdziemy wytłoczone logo Antec.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (5)Antec P100 - wygląd zewnętrzny (3)

W przedniej części górnego panelu znajdziemy:  dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0 złącze mikrofonu/słuchawek oraz charakterystyczne przyciski Power/Reset, które mieliśmy okazje podziwiać podczas recenzji modelu Antec ISK600.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (6)
Po uchyleniu drzwiczek zauważymy, że zostały one w całości wyłożone matą bitumiczną i dodatkowo posiadają magnesy – więc o przypadkowym otworzeniu nie będzie tutaj mowy ;) . Ciekawym aspektem konstrukcji są przednie drzwiczki. Zawiasy te są dwuczęściowe co umożliwia uchylenie frontu aż o 270 stopni. Same zawiasy wykonano z plastiku i sprawią wrażenie dość solidnych (są one bardzo podobne do tych z modelu P280). Na froncie obudowy znajdziemy dwie zatoki 5,25″ – ich zaślepki są plastikowe.Natomiast niżej znajdziemy otwory wentylacyjne dla przednich wentylatorów.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (7)

Aby się do nich dostać musimy zdjęć filtr przeciwpyłowy (typu siateczkowego), który trzyma się na dwóch zatrzaskach. Model P100 posiada z przodu jeden 120mm wentylator, opcjonalnie możemy zamocować dwa 120/140mm śmigła.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (8)

Górny panel wygląda klasycznie -  w całości wykonano go z metalu. Znajdziemy tutaj lekkie przetłoczenie usztywniające z otworami wentylacyjnymi. Producent fabrycznie w tym miejscu nie zamocował żadnego wentylatora. Standardowo otwory są zaślepione, po ich zdemontowaniu możemy w tym miejscu zamocować dwa 120/140mm wentylatory.

 

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (1) Antec P100 - wygląd zewnętrzny (2)

Oba boczne panele do obudowy są przykręcone za pomocą szybkośrubek, więc do ich montażu/demontażu nie będziemy potrzebowali śrubokręta. Dodatkowo panele posiadają specjalne uchwyty pomagające w ich demontażu i nie są nasuwane lecz nakładane co ułatwia montaż.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (12) Antec P100 - wygląd zewnętrzny (13)

Lewy panel jak i prawy są pełne. Dodatkowo możemy zauważyć tutaj otwory wentylacyjne dla przednich wentylatorów. Wewnętrzne strony panelów zostały wyłożone matą bitumiczną o grubości ok 3mm.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (9)

Tył obudowy tylko z pozoru wygląda standardowo. Zaczynając od góry znajdziemy tutaj miejsce wentylacyjne z fabrycznie zamontowanym 120mm wentylatorem. W obudowie Antec P100 zasilacz montujemy na dole, samom jednostkę według upodobania możemy zamocować w dwóch pozycjach (wentylatorem do dołu lub do góry), a nad nim ujrzymy siedem wentylowanych zaślepek kart rozszerzeń. Łącznie z tylu znajdziemy dwa miejsca na przewody od chłodzenia cieczą – które dodatkowo otrzymały gumowe wykończenie.

Antec P100 - wygląd zewnętrzny (10) Antec P100 - wygląd zewnętrzny (11)

Na spodzie obudowy znajdziemy cztery stopki o wysokości 28mm. Zostały one w calości wykonane z gumy więc idealnie będą absorbować wszelkie drgania. Możemy też zauważyć, że miejsce wentylacyjne zasilacza posiada filtr przeciwkurzowy typu siateczkowego. Co jest bardzo istotne do filtra mamy dostęp zarówno gdy obudowa jest w pozycji lezącej jak i stojącej.

——————————————————————————————————–——————–

Wnętrze obudowy

Antec P100 - wnetrze obudowy (9)

Wnętrze Antec P100 w całości zostało pomalowane czarnym lakierem. Producent przewidział tutaj dla coolerów CPU ok 170mm wolnej przestrzeni, a maksymalna długość kart rozszerzeń to 317,5mm.

Antec P100 - wnetrze obudowy (3)

Po prawej stronie na górze znajdują się dwa miejsca na 5,25″ napędy optyczne, w których montaż odbywa się w pełni beznarzędziowo przy pomocy specjalnych plastikowych zapinek. Aby zamontować napęd wystarczy wsunąć napęd – zapinki już się postarają aby w odpowiednim miejscu go unieruchomić.

Antec P100 - wnetrze obudowy (4)

Nieco niżej znajdziemy koszyk na dyski twarde. W nim przy pomocy śrub zamontujemy do siedmiu 2,5/3,5″ dysków.

Antec P100 - wnetrze obudowy (5)

Sanki wykonano z dość miękkiego plastiku oraz posiadają one gumowe elementy zapobiegające drganiom 3,5″ dysków HDD. Dyski 2,5 jak i 3,5″ montujemy w przy użyciu czterech śrub od dołu sanek.

Antec P100 - wnetrze obudowy (10)

Miejsce do montażu zasilacza otrzymało cztery gumowe elementy absorbujące drgania, dzięki czemu zasilacz nie będzie wpadał w wibracje. Dodatkowo w tym miejscu znajdziemy filtr przeciwpyłowy typu siateczkowego – wspomnieliśmy o nim już wcześniej.

Antec P100 - wnetrze obudowy (1)

Karty rozszerzeń montujemy przy użyciu zwykłych śrub, co jest mało praktyczne… znacznie wygodniejsze byłyby szybkoszrubki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że śledzie są odkręcane i dodatkowo wentylowane.

Antec P100 - wnetrze obudowy (2)

Nieco wyżej znajdziemy jeden 120mm wentylator – wspomnieliśmy o nim wcześniej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od topu do górnych dystansów płyty głównej jest spora przestrzeń (od topu do górnych dystansów około 70mm) – więc spokojnie upchniemy tutaj chłodnice 240mm wraz z wentylatorami.

Antec P100 - wnetrze obudowy (7)

Po zdjęciu prawego panelu możemy stwierdzić, że system zarządzania okablowaniem jest bardzo dobry. Tacka montażowa otrzymała liczne przepusty na przewody, nie zabrakło również odpowiednich uchwytów – pomogą one zapanować nad okablowaniem.

Antec P100 - wnetrze obudowy (8)

Warto również wspomnieć, że tacka montażowa została wyposażona w dość duży otwór służący do montażu chłodzenia CPU bez konieczności wyjmowania płyty głównej z obudowy. Dodatkowo znajdziemy tutaj dwa przepusty – posłużą one nam do przeprowadzenia wiązki zasilającej EPS 4/8-pin.

Antec P280 - wnetrze (13)

Odległość od tacki montażowej do prawego panelu wynosi około 28mm – więc z ułożeniem nawet sporej liczby przewodów nie powinno być problemu.

Antec P100 - wnetrze obudowy (6)

Przewody od panelu I/O mają długość 50cm, więc z podłączeniem wszystkiego nie powinno być najmniejszego problemu – szkoda tylko że część z nich nie jest czarnego koloru co wyglądało by po prostu estetyczniej. Zastosowane złącze do podłączenia przednich portów USB 3.0 w obudowie Antec P100 jest typu wewnętrznego (19-pin) i dodatkowo możemy je podłączyć pod wewnętrzne złączę USB starszego typu – jest to dobre rozwiązanie gdy nie posiadamy płyty z wewnętrznym złączem 19-pin, a chcemy korzystać z wszystkich portów na przednim panelu.


Akcesoria

Akcesoria - Antec P100

Wraz z recenzowanym produktem producent dodaje w niewielkim opakowaniu następujące akcesoria:

 • Instrukcję obsługi,
 • Opaski zaciskowe (4 sztuki),
 • Komplet śrubek montażowych wraz z dystansami do płyty głównej.

Fabryczne wentylatory

P1000 od Firmy Antec wyposażono fabrycznie w dwa wentylatory – przyjrzymy się im nieco bliżej.
Antec P100 - Fabrycznę śmigła (1)

Jeden z nich zamontowano z tyłu obudowy, a natomiast drugi z przodu konstrukcji. Same śmigła posiadają następujące wymiary: 120x 120 x 25mm. Ramki wraz z wirnikami zostały wykonane z ciemnego tworzyw Wirnik każdego z nich posiada siedem specjalnie wyprofilowanych łopatek. Za zasilanie każdego z nich odpowiada 40cm czarny przewód zakończony wtyczką 3-pin.

Antec P100 - Fabrycznę śmigła (2)

Dodatkowo oprócz przewodu zasilającego każdy z wentylatorów posiada regulator obrotów – wolno/szybko (700/1200RPM) – jak już wspomnieliśmy mamy do nich dostęp od tyłu obudowy.


Kultura pracy

sonometr-uni-t-ut351 adada

Przy pomocy sonometru firmy UNI-T UT351 postanowiliśmy sprawdzić kulturę pracy dołączonych do obudowy wentylatorów.

Wszystkie pomiary wykonywane były w następujących warunkach:
•    pomieszczenie zamknięte o powierzchni ok. 10 m 2,
•    poziom tła: 31,4 dBA (poziom “ciszy” panującej w pomieszczeniu pomiarowym),
•    temperatura panująca w pomieszczeniu: ok. 22 stopnie Celsjusza,
•    odległość od najbliższej ulicy: ok. 100m,
•    godziny pomiarów: 20-24,
•    odległość mikrofonu od wentylatora: 10cm,
•    pozycja wentylatora podczas pomiaru: pionowa.
Sprzęt pomiarowy:
•    UNI-T UT351 (zakres działania: 30-130 dB),
•    długość każdego pomiaru: 30s.

Mamy nadzieję, że nasza osobista skala pomoże wam odczytywać wykresy ;) :

 • 30-36,9 dBa – Wentylatory bardzo ciche,
 • 37-39,9 dBa – „Śmigła” ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska,
 • 40-42,9 dBa – Lekko słyszalne z bliska – akceptowalne,
 • 43-43,9 dBa – Wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne,
 • 44-45,9 dBa – Konstrukcje wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości,
 • 46-49,9 dBa – Wentylatory głośne,
 • powyżej 50dBa – „Śmigła” bardzo głośne.

Jako wynik przedstawiona jest maksymalna wartość w dBA uzyskana podczas 30s testu. Warto na wstępie zaznaczyć, że czym dalsza odległość mikrofonu od wentylatora tym uzyskane wartości (dBA) będą mniejsze. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podczas korzystania z komputera z zamontowanymi wentylatorem nie będziemy mieli przystawnego ucha bezpośrednio do samej obudowy, więc hałas wytwarzany przez wentylatory będzie mniejszy. Do zmniejszenia obrotów wentylatorów posłużył wbudowany w obudowę kontroler obrotów.

Antec P100 - kultura pracy fabrycznych wentylatorów

Śmigła podczas swojej pracy przy ustawieniu wolnych obrotów wytwarzają hałas na poziomie ok 41,2 dBa, więc z odległości 1m są niesłyszalne. Przy maksymalnych obrotach wentylatory wytwarzają hałas na poziomie 45,4 dBa – co czyni je jednostkami już słyszalnymi.


Montaż podzespołów

Montaż komponentów w obudowie od Antec P100 przebiega sprawnie dzięki bez narzędziowemu montażowi napędów 5,25″. Za tacką mamy ok. 28mm jest to ogromna przestrzeń więc nie będziemy mieli problemu z ułożeniem za tacką nawet sporej liczby przewodów ;)

Po drugiej stronie natomiast mamy bardzo dużo miejsca – po zamontowaniu wszystkich elementów platformy testowej mamy jeszcze wolną przestrzeń na dodatkowe komponenty. Do tego warto tu wspomnieć, że recenzowana obudowa jest kompatybilna z chłodzeniem cieczą – w środku możemy zamontować chłodnice o wymiarach 240mm na topie konstrukcji co umożliwi nam zwodowanie procesora lub karty graficznej. Do tego wszystkiego możemy zamontować długie karty rozszerzeń (317,5mm) oraz wysokie coolery CPU(170mm). Najbardziej istotną wadą jest brak bez narzędziowego montażu dysków 3,5″ oraz kart rozszerzeń. W tej cenie brakuje nam również zewnętrznego kontrolera obrotów.


Testy temperatur

Testy temperatur zostały przeprowadzone w dwóch konfiguracjach: z fabrycznym zestawem wentylatorów oraz z dodatkowymi wentylatorami. Specyfikacja wyglądała następująco:

Fabryczne wentylatory:

 • Przód: 1 x 120mm /1200RPM,
 • Tył: 1 x 120mm /1200RPM,
 • Góra: Cooler CPU – Silversotne Tundra TD02 + 2 x BQ! SW2 800RPM.

Fabryczne + dodatkowe wentylatory:

 • Przód: 2 x 120mm /1200RPM,
 • Tył: 1 x 120mm /1200RPM,
 • Góra: Cooler CPU – Silversotne Tundra TD02 + 2 x BQ! SW2 800RPM.

W pomieszczeniu testowym panowała temperatura na poziomie 21°C

Testy temperatur CPU

Pierwszy test polegał na sprawdzeniu osiąganych temperatur przez procesor  Intel I7 2600K przy standardowym taktowaniu (4,5GHz).

Ustawienia Programu OCCT podczas testów wyglądały następująco:

occt program shot

•    Minimalna temperatura odczytywana była podczas spoczynku, gdy na komputerze były przeglądane strony internetowe.
•    Maksymalna temperatura procesora i poszczególnych rdzeni odczytywana była po 30 minutowym teście w programie OCCT. Program OCCT po ukończonym teście prezentuje wyniki na wykresach. Z nich były odczytywane najwyższe temperatury dla poszczególnych rdzeni procesora.

Temperatury CPU Antec P100

Testy temperatur GPU

Następny test polegał na sprawdzeniu osiąganych temperatur przez kartę graficzną – Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X 3GB. Karta została podkręcona do wartości 1200MHz dla rdzenia oraz 1600MHz dla pamięci.

•    Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku, gdy na komputerze były przeglądane strony Internetowe.
•    Maksymalna temperatura dla GPU była odczytywana po 30 min teście w programie  Heaven DX11 Benchmark 3.0, który obciążał grafikę w 100%.

Temperatury GPU Antec P100

Testy temperatur Dysków HDD/SSD

•    Obciążenie – Test polegał na kopiowaniu folderu plików o łącznym rozmiarze około 30 GB.
•    Spoczynek – Temperatura była odczytywana podczas gdy na komputerze były przeglądanie strony Internetowe.

Temperatury były odczytywane dzięki programowi HD Tune Pro (wersja 5.00).

Temperatury Dyski SSD Antec P100

——————————————————————————————————–——————–

Podsumowanie i nasza opinia

Antec P100 - wygląd konstrukcji (3)

Firma Antec swoją najnowszą konstrukcją należąca do serii Performance One wywarła na nas pozytywne wrażenie.  P100 wraz z wcześniej opisywanym modelem P280 stanowią bardo ciekawą propozycje dla osób ceniących sobie ciszę i minimalistyczny prosty Design. Jakość wykonania i zastosowanych materiałów jest bardzo dobra – blacha nie wygina się, a plastiki nie zbierają odcisków palców, front wykonano z szczotkowanego aluminium, a do tego wszystko jest zrobione i spasowane należycie odpowiednio. Sama konstrukcja standardowo posiada dwa wentylatory w zestawie (jeden 120mm na przodu oraz jeden 120mm z tyłu) co czyni P100 całkiem przewiewną konstrukcją. Jakby komuś byłoby mało oprócz standardowych dwóch śmigieł mamy tu możliwość montażu kolejnych trzech wentylatorów: jednego z przodu oraz dwóch na Topie – taki tandem znacząco podniesie przewiewność najnowszej konstrukcji od Firmy Antec.

Antec P100 nie dość, że posiada liczne maty wygłuszające, to jeszcze została przystosowana do chłodzenia cieczą. W jej wnętrzu możemy zainstalować jedną 240mm chłodnice – taki zestaw pozwoli na zwodowanie CPU lub GPU co dla niektórych użytkowników może być istotnym aspektem.

System zarządzania okablowaniem jest bardzo dobry. Mamy tu liczne otwory do ułożenia okablowania, oczywiście nie zabrakło specjalnych uchwytów do ich podwiązania co jest bardzo istotne. Pozytywnym aspektem jest w pełni czarne wnętrze, złącze wewnętrzne (19-pin) od przednich portów USB 3.0 -  dodatkowo możemy je podłączyć do złącza USB 2.0 (identyczne rozwiązanie było w modelu P280 ;) ). Nie możemy zapomnieć o filtrach przeciwkurzowych oraz trzyletniej gwarancji producenta.

Obudowa została wyposażona w szybki i beznarzędziowy system montażu napędów optycznych co jest bardzo wygodne, ponieważ używanie śrubokręta podczas montażu zostało ograniczone do minimum – znacznie przyspiesza to montaż, a także demontaż komponentów. Warto wspomnieć, że tacka montażowa posiada bardzo duży otwór służący do montażu chłodzenia na CPU bez konieczności wyciągania płyty głównej z obudowy, co jest przydatne przy montażu. Dodatkowo tacka posiada dwa przepusty, dzięki którym za tacką montażową będziemy mogli umieścić przewód zasilający EPS 8-pin.

Jak już wspomnieliśmy P100 do idealnych konstrukcji nie należy, mały nie dosyt pozostawia montaż dysków oraz kart rozszerzeń – do których musimy użyć śrub. Oprócz tego w tej cenie liczyliśmy na jakikolwiek kontroler obrotów, oczywiście wentylatory posiadają regulację obrotów, lecz aby z niej skorzystać musimy dostać się do wnętrza obudowy co jest nie praktyczne.

Za recenzowaną dziś konstrukcje musimy zapłacić około 370zł – patrząc na oferowane przez produkt możliwości, oraz nie liczne wady recenzowanej konstrukcji jest ona godna polecenia. Antec P100 otrzymuje zasłużoną ocenę 4,5/5, naszą rekomendację, a także dzięki „baterii” cichych wentylatorów wyróżnienie „kultura pracy” – gratulujemy!

 

Antec P100 - wygląd konstrukcji (3)

Antec P100

wydajnosc-ptrwf ptr-kultura-pracy

OCENA: 4,5/5

plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Fabrycznie wyciszona konstrukcja,
 • Dwa bardzo ciche wentylatory w zestawie!,
 • Możliwość montażu dodatkowych trzech śmigieł,
 • Dużo miejsca dla kart graficznych i coolerów CPU,
 • Beznarzędziowy montaż napędów optycznych,
 • Bogaty panel I/O (2x USB 3.0, 2x USB 2.0),
 • Filtry przeciwpyłowe.
 • Otwór w tacce służący do montażu chłodzenia CPU,
 • Specjalne dwa przepusty na przewód EPS 8-pin,
 • Akcesoria (opaski do podwiązania okablowania)
 • Przystosowana do chłodzenia cieczą – przepusty na okablowanie i miejsce na jedną chłodnice – 240mm,
 • Bardzo dobry system umożliwiający ułożenie i schowanie okablowania,
 • Trzy lata gwarancji.

minusy:

 • Montaż dysków 2,5/3,5″ oaz kart rozszerzeń wymaga użycia narzędzi – pozostawia mały niedosyt ;)
 • W tej cenie brak zewnętrznego kontrolera obrotów.

 

Antec-new-logo

www.Antec.com

Podziękowania dla Firmy Antec za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>