Zalman Z3 Plus – Recenzja obudowy

Firmy Zalman nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie dawno na naszym portalu mieliśmy okazje recenzować jedną z najnowszych obudów od tego producenta – Zalman Z12 Plus. Produkt okazał się godną polecenia obudową (jeśli nie czytaliście naszej recenzji – kliknijcie w link).

Zalman-Z3-Plus-bok logo recenzji

Niedawno Firma Zalman przedstawiła model Z3 Plus – właśnie tej obudowie przyjrzymy się dziś nieco bliżej :) Konstrukcja ta występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej. Do testów otrzymaliśmy model w czarnym klasycznym kolorze. Jak wygląda jakość produktu? Czy Zalman Z3 Plus wart jest swojej ceny? Wszystkiego tego dowiecie się z naszej najnowszej publikacji. Zapraszamy do czytania!

——————————————————————————————————–——————–

Opakowanie i specyfikacja techniczna obudowy

Zalman Z3 Plus - opkowanie (3) Zalman Z3 Plus - opkowanie (2)

Obudowa Zalman Z3 Plus do przyszłych użytkowników trafia w zwykłym kartonowym opakowaniu z czarno-niebieskimi akcentami. Na przodzie oraz z tyłu pudełka producent umieścił swoje logo i nazwę produktu.

Zalman Z3 Plus - opkowanie (1)

Dodatkowo na bokach opakowania, producent umieścił jego zdaniem najbardziej pozytywne aspekty recenzowanej konstrukcji, nie mogło też zabraknąć specyfikacji technicznej. Recenzowaną konstrukcję przed uszkodzeniami chroni worek i dwie styropianowe wkładki – standard zabezpieczeń jest zachowany, więc nie musimy się obawiać, że coś uszkodzi się przy transporcie.

Dane techniczne:

Model: Zalman Z3 Plus

 • Standard płyty głównej: micro-ATX, ATX,
 • Wymiary (gł. x szer. x wys.): 465mm x 192mm x 430mm,
 • Waga: ok. 6kg,
 • Materiał wykonania: stal + plastik,
 • Kolor: czarny lub biały
 • Trzy zewnętrznych zatok 5,25” dla napędów optycznych (w tym jedna 3,5″),
 • Cztery wewnętrzne zatoki 3,5” na dyski HDD,
 • Jedno wewnętrzne miejsce na dysk 2,5″.

Wentylatory:

 • Przód: 1 x 120mm (opcjonalnie 2 x 120mm)
 • Tył: 1 x 120mm,
 • Góra: 2 x 120,
 • Uchwyt VGA/FAN: 1 x 80/92mm (opcjonalnie).

Przedni panel: 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x MIC, 1 x Audio, przycisk Power/Reset, kontroler obrotów.

 • Sloty rozszerzeń: 7,
 • Zasilacz: standardowy ATX PS2/EPS 12V,
 • Maksymalna długość karty graficznej: 360mm,
 • Maksymalna wysokość coolera CPU: około 162mm,
 • Gwarancja: 2 lata.

Wygląd zewnętrzny

Zalman-Z3-Plus-bok logo recenzji

Zalman Z3 plus jak jej nieco starszy brat model Z12 Plus charakteryzuje się efektowna ale jednocześnie dość stonowana stylistyka. Konstrukcje wyposażono w kontroler pracy wentylatorów, efektowne okno na lewym panelu, a także aż 4 wentylatory w standardzie. Produkt jest konstrukcją Midi Tower i ma następujące wymiary (gł. x szer. x wys.): 465mm x 192mm x 430mm, waży około 6kg  i pomieści płyty główne w standardach: micro-ATX, ATX.

Zalman Z3 Plus - front (1)

Przedni panel wykonano w całości z dobrej jakości plastiku i siatki mesh. W górnej jego części znajdziemy trzy zaślepki zatok 5,25″ (w tym jedna umożliwia montaż urządzeń 3,5″), a ich demontaż odbywa się w standardowy sposób – używamy do tego zatrzasków, które znajdują się od wewnętrznej strony frontowego panelu, a nieco niżej znajdziemy ładnie wkomponowane logo producenta.

Zalman Z3 Plus - front (2)

Po zdjęciu przedniego panelu (który do obudowy został przytwierdzony sześcioma zatrzaskami) ujrzymy dwa miejsce na 120mm wentylatory. Producent standardowo umieścił tu jedną 120mm jednostkę podświetlaną niebieskimi diodami LED, która wtłacza powietrze do wnętrza obudowy.

Zalman Z3 Plus - front (3)

Cały frontowy panel zarówno na zaślepkach zatok 5,25″ jak i w niższej części (wentylacyjnej przednich śmigieł) został wyposażany w dość gruby filtr przeciwpyłowy typu gąbkowego.

Zalman Z3 Plus - panel IO (2)

Górny panel wykonano z dwóch rodzaju tworzywa, w jego przedniej części producent umieścił panel I/O na którym znajdziemy: przycisk power/reset, dwa porty USB 2.0, jeden port  USB 3.0 oraz złączę na słuchawki i mikrofon. Miłym dodatkiem jest specjalne miejsce na smartfona lub pena. Warto tutaj wspomnieć, że w tej części panelu zastosowano błyszczący plastik który dość szybko się palcuje.

Zalman Z3 Plus - top (2)

Tylna część górnego panelu stylizowana jest na wzór frontu obudowy oraz posiada otwory wentylacyjne, przez które możemy dostrzec filtr przeciwpyłowy – o nim nieco więcej za chwilkę.

Zalman Z3 Plus - top (3) Zalman Z3 Plus - top (1)

Po zdemontowaniu górnego panelu (trzyma się on na 6 zatrzaskach) możemy zauważyć, że standardowo producent umieścił tu dwie 120mm jednostki, które wyciągają rozgrzane powietrze z wnętrza obudowy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że top obudowy został wyposażony w filtr typu meshowego. Jego demontaż nie jest łatwy ponieważ musimy odkręcić sześć śrub.

Zalman Z3 Plus - panele boczne (2)

Oba boczne panele do obudowy są przykręcone za pomocą szybkośrubek, więc do ich montażu/demontażu nie będziemy potrzebowali śrubokręta. Dodatkowo panele posiadają specjalne uchwyty pomagające w ich demontażu. Lewy panel otrzymał delikatne przetłoczenie, a na nim bardzo ładne okno, dzięki czemu obudowa może się spodobać fanom moddingu komputerów, a dodatkowo na nim producent umieścił logo „Z3 PLUS”. Warto wspomnieć, że wytłoczenie jest delikatne i nie powiększa w dużym stopniu przestrzeni na cooler CPU, ale za to usztywnia panel.

Zalman Z3 Plus - panele boczne (1)

Prawy panel otrzymał również wytłoczenie z tą różnicą, że jest pełny – nie uświadczymy tutaj żadnych otworów wentylacyjnych.

Zalman Z3 Plus - tył

Tył obudowy wygląda standardowo. Zaczynając od góry znajdziemy tutaj wa miejsca na przewody od chłodzenia cieczą – które dodatkowo otrzymały gumowe wykończenie oraz miejsce wentylacyjne z fabrycznie zamontowanym 120mm wentylatorem. W obudowie Zalman Z3 Plus zasilacz montujemy na dole – samą jednostkę według upodobania możemy zamocować w dwóch pozycjach: wentylatorem do dołu lub do góry, a nad nim ujrzymy siedem wentylowanych zaślepek kart rozszerzeń – niestety są one wyłamywane, co nieco uprzykrza życie przy montażu.

Zalman Z3 Plus - spód (2)

Na spodzie obudowy znajdziemy cztery wielkie masywne stopki o wysokości 18mm. Zostały one, co prawda wykonane z plastiku i nie posiadają elementów absorbujących drgania, lecz nasze testy wykazały, że obudowa w drgania nie wpada.

Zalman Z3 Plus - spód (1) Zalman Z3 Plus - spód (3)

Znajdziemy tu także otwory wentylacyjne dla zasilacza. Miejsce wentylacyjne zasilacza otrzymało filtr wykonany z tworzywa, który posiada drobne otworki – identyczny jak na topie obudowy. Oczywiście dostęp do niego będziemy mieli tylko gdy obudowa będzie w pozycji lezącej.

One thought on “Zalman Z3 Plus – Recenzja obudowy

 1. Świetna recenzja. Bardzo dziękuje za zwrócenie na prawie wszystkie aspekty obudowy gdzie większość testerow pomija takie cechy jak dyski twarde i SSD :D . Pozdrawiam! Już wiem co kupić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>