Test 7 podkładek chłodzących pod laptopy.

Wysoka temperatura podczas tegorocznego lata doskwiera nie tylko nam, ale i naszym laptopom – warto więc zastanowić się nad tym jak obniżyć temperaturę pracy, co wpłynie na ich niezawodność. Na nasz warsztat trafiło siedem podkładek, którym przyjrzymy się z bliska. Ważna jest dla nas nie tylko ich wydajność, ale i jakość wykonania oraz głośność. Nie przedłużając zapraszamy do testów następujących podkładek: Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH, CM STORM SF-19 STRIKE FORCE, Enermax Aeolus Pure, Lepa Lepad S17, NATEC Ibis, COOLER MASTER ErgostandIII oraz TITAN Magic Pad G4T. Recenzje zaczniemy od podkładki Enemraxa, którą otrzymaliśmy jako pierwszą do tego zestawenia ;)

Opakowanie – Enermax Aeolus Pure

Enermax Aeolus Pure - opakowanie (2) Enermax Aeolus Pure - opakowanie (3)

Enermax Aeolus Pure została zapakowana w czarno – czerwone opakowanie. Z przodu pudełka producent umieścił nazwę, logo Firmy oraz zdjęcie produktu. Na tylnej części opakowania w formie graficznej producent umieścił wszystkie najważniejsze cechy recenzowanego produktu, a oprócz tego znajdziemy jeszcze specyfikację techniczną podkładki.

Enermax Aeolus Pure - opakowanie (1)

Podkładka zapakowana jest idealnie – podczas transportu zabezpiecza ją foliowy worek oraz specjalne wkładki.

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: Enermax Aeolus Pure,

Materiał wykonania: Aluminium (korpus), Metal (siatka mesh),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu do 17”,

Wentylator: 1 x 250mm,

Zasilanie: Jeden port USB,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Nie,

Wymiary: 350 x 335 x 45mm,

Waga: 1,3kg.

Wygląd zewnętrzny – Enermax Aeolus Pure

Enermax Aeolus Pure (1)

Podkładka od Firmy Enermax w całości została wykonana z aluminium i metalowej siatki mesh. Aeolus Pure ma następujące wymiary: 350 x 335 x 45mm, waży 1,3kg i obsłuży laptopy, których matryca nie przekracza  17”.

Enermax Aeolus Pure (4) Enermax Aeolus Pure (3)

Za chłodzenie laptopa odpowiada tutaj 250mm wentylator, który posiada dwie prędkości obrotowe (Low 650RPM / High 850RPM +/- 10%).

Enermax Aeolus Pure (2)

Na górze podkładki producent umieścił swoje logo oraz nazwę produktu. Nie znajdziemy tutaj żadnych gumowych elementów zapobiegających ześlizgiwaniu się laptopa – są one zbędne, ponieważ patrząc od boku podkładka została zaprojektowana tak, aby nóżki laptopa zapierały się o specjalnie dedykowaną krawędź.

Enermax Aeolus Pure (5) Enermax Aeolus Pure (6)

Z tyłu urządzenia znajdziemy panel z dwoma portami USB oraz przyciskiem odpowiedzialnym za prędkość wbudowanego wentylatora. Podkładka zasilana jest przez dołączony do zestawu kabel USB.

Enermax Aeolus Pure (7) Enermax Aeolus Pure (8)

Produkt został dość solidnie skręcony. Nic nie piszczy ani nie wygina się. Oprócz tego na spodniej części znajdziemy cztery gumowe stopki zapobiegające przesuwaniu się podkładki.

Enermax Aeolus Pure (9) Enermax Aeolus Pure (10) Enermax Aeolus Pure (11) Enermax Aeolus Pure (12)

A tak prezentuje się podkładka z Laptopem LENOVO Y50-70.


Opakowanie – Lepa Lepad S17

Lepa Lepad S17 opakowanie (2) Lepa Lepad S17 opakowanie (3)

Podkładka chłodząca Lepad S17 w wykonaniu Firmy LEPA dostarczana jest do odbiorców w białym opakowaniu. Z przodu pudełka znajdziemy zdjęcie produktu, logo producenta oraz jego nazwę. Z tyłu natomiast producent umieścił specyfikację techniczną oraz wymienił wszystkie pozytywne aspekty recenzowanej podkładki pod laptopa.

Lepa Lepad S17 opakowanie (1)

Produkt na czas transportu jest dobrze chroniony (wkładki styropianowe oraz folia ochronna).

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: Lepa Lepad S17,

Materiał wykonania: Plastik (korpus), Metal (siatka mesh),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu do 17”,

Wentylator: 1 x 140mm,

Zasilanie: Jeden port USB,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Tak,

Wymiary: 385 x 280 x 58mm,

Waga: 969gram.

Wygląd zewnętrzny – Lepa Lepad S17

Lepa Lepad S17 (3) Lepa Lepad S17 (2)

Podkładka w wykonaniu Firmy Lepa została wykonana z dobrej jakości tworzywa i metalowej siatki mesh. Jest ona nieco większa od opisywanej wcześniej podkładki Enermaxa (385 x 280 x58mm), waży natomiast 969gram i schłodzi laptopy których matryca nie przekracza  17”.

Lepa Lepad S17 (4)

Na górze podkładki w środkowej jej części producent umieścił swojego logo. Za chłodzenie laptopa odpowiada tutaj jeden 140mm wentylator, który posiada płynną regulację obrotów za pomocą pokrętła, które znajduje się z boku podkładki – o tym nieco więcej powiemy za chwilkę. Zakres pracy wentylatora mieści się w przedziale od 800 do 1300RPM. Dodatkowo na górze możemy zauważyć, że producent umieścił podłużny element wykonany z gumy – ma on za zadanie zapobiegać ześlizgiwaniu się laptopa z podkładki.

Lepa Lepad S17 (6)

Z prawej strony urządzenia znajdziemy panel z: pokrętłem do regulacji wentylatora, portem micro USB (do zasilania podkładki), diodą sygnalizującą zasilanie, portem jack oraz włącznikiem wbudowanych głośników. Podkładka zasilana jest przez dołączony do zestawu kabel USB (który posiada rozgałęźnik, dzięki czemu nie tracimy portu USB) oraz sygnałowy jack (dźwięk).

Lepa Lepad S17 posiada wbudowane dwa głośniki o mocy 2W oraz wzmacniacz 2,5W. Głośniki grają bardzo ładnie, lecz na najwyższym stopniu słychać delikatne szumy. Na szczęście nie są one irytujące.

Lepa Lepad S17 (7) Lepa Lepad S17 (8)

Podkładka została dość solidnie skręcona, a plastik z którego została wykonana jest dobrej jakości – pod naciskiem nie wydaje żadnych niepotrzebnych dźwięków. Oprócz tego na spodniej części znajdziemy cztery gumowe stopki zapobiegające przesuwaniu się podkładki po powierzchni, na której ją postawimy.

Lepa Lepad S17 (9) Lepa Lepad S17 (10) Lepa Lepad S17 (11) Lepa Lepad S17 (12)

A tak prezentuje się podkładka z Laptopem LENOVO Y50-70.


Opakowanie – Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH - opakowanie (2) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH - opakowanie (3)

Kolejną Firmą w naszym zestawieniu jest podkładka CPD-1219TH od Chieftek'a. Produkt ten zapakowano w czarno – niebieskie opakowanie. Z przodu pudełka znajdziemy zdjęcie produktu, logo producenta oraz jego nazwę. Z tyłu natomiast ujrzymy: specyfikację techniczną, opis co znajdziemy w zestawie oraz wszystkie pozytywne aspekty recenzowanego produktu.

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH - opakowanie (1)

Produkt na czas transportu jest dobrze chroniony (folia ochronna bąbelkowa).

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: Chieftek CPD-1219TH,

Materiał wykonania: Plastik (korpus), Aluminium (siatka mesh),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu do 19”,

Wentylator: 1 x 200mm,

Zasilanie: Jeden port USB,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Nie,

Wymiary: 390mm x 290mm x 32mm,

Waga: Brak danych.

Wygląd zewnętrzny – Chieftec  CPD-1219TH

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (4) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (2)

Chieftec CPD-1219TH wykonana została z dobrej jakości tworzywa i aluminiowej czarnej siatki mesh. Należy ona do dość dużych konstrukcji (390 x 290 x 32mm), dzięki czemu schłodzi laptopy, które posiadają nawet 19” matrycę.

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (3)

Na górze podkładki w środkowej jej części producent umieścił jeden 200mm wentylator, który posiada regulację obrotów. Odbywa się to za pomocą przycisku, który znajduje się z tyłu podkładki – o tym nieco więcej powiemy za chwilkę. Zakres pracy wentylatora mieści się w przedziale od 600 do 750RPM. Dodatkowo na górze możemy zauważyć, że producent umieścił swoje logo oraz podłużny element wykonany z plastiku – ma on za zadanie zapobiegać ześlizgiwaniu się laptopa z podkładki.

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (7)

Dodatkowo znajdziemy tutaj miejsca montażowe na specjalne gumowe ograniczniki – standardowo znajdują się one pod podstawką.

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (10) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (5)

Z tyłu urządzenia znajdziemy panel z: przyciskiem do regulacji wentylatora (normal 600RPM/turbo 750RPM), portem micro USB (do zasilania podkładki), diodą sygnalizującą zasilanie oraz 4 portami USB 2.0. Podkładka zasilana jest przez dołączony do zestawu kabel micro USB (który posiada rozgałęźnik, dzięki czemu działa tylni HAB USB).

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (6)

Podkładka została dość solidnie skręcona, a plastik z którego została wykonana jest dobrej jakości – nic nie piszczy ani nie wygina się. Oprócz tego na spodniej części znajdziemy trzy gumowe stopki zapobiegające przesuwaniu się podkładki po powierzchni, na której ją postawimy. Ciekawym aspektem recenzowanego produktu jest jego regulowana wysokość (5 różnych wysokości).

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (9) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (8)

Część z nich prezentujemy na zdjęciach powyżej.

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (11) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (12) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (13) Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH (14)

A tak prezentuje się podkładka z Laptopem LENOVO Y50-70.


Opakowanie – COOLER MASTER ErgostandIII

COOLER MASTER ErgostandIII - opakowanie (2) COOLER MASTER ErgostandIII - opakowanie (3)

Kolejną pdkładką w naszym zestawieniu jest ErgostandIII od Firmy COOLER MASTER. Produkt ten zapakowano w czarno – białe opakowanie. Z przodu pudełka znajdziemy zdjęcie produktu, logo producenta oraz jego nazwę. Z tyłu natomiast znajdziemy specyfikację techniczną oraz producent w formie graficznej wymienił wszystkie pozytywne aspekty recenzowanej podkładki.

COOLER MASTER ErgostandIII - opakowanie (1)

Produkt na czas transportu jest bardzo dobrze chroniony (folia ochrona + wkładki).

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: COOLER MASTER ErgostandIII,

Materiał wykonania: Plastik (korpus), Metal (siatka mesh),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu do 17”,

Wentylator: 1 x 230mm,

Zasilanie: Jeden port USB,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Nie,

Wymiary: 385mm x 280mm x 47-225.5mm,

Waga: 1212gram.

Wygląd zewnętrzny – COOLER MASTER ErgostandIII

COOLER MASTER ErgostandII (6) COOLER MASTER ErgostandII (7)

COOLER MASTER ErgostandIII wykonana została z dobrej jakości tworzywa i metalowej czarnej siatki mesh. Jak poprzednio opisywany produkt należy ona do dość dużych konstrukcji (385mm x 280mm x 47-225.5mm), dzięki czemu schłodzi laptopy, które posiadają  17” matrycę.

COOLER MASTER ErgostandII (2) COOLER MASTER ErgostandII (10)

Na górze podkładki w środkowej jej części producent umieścił jeden 230mm wentylator, który posiada regulację obrotów za pomocą pokrętła, które znajduje się na lewym tylnym narożniku podkładki. Obok niego możemy ujrzeć wkomponowane logo producenta. Zakres pracy śmigła mieści się w przedziale od 500 do 800RPM. Dodatkowo na górze możemy zauważyć, że producent umieścił dwa uchwyty wykonane z plastiku, które posiadają gumowe odbojniki – mają one za zadanie zapobiegać ześlizgiwaniu się laptopa z podkładki.

Dodatkowo po prawej stronie znajdziemy cztery miejsca na przewody – zabezpieczony w ten sposób przewód nie powinien nikogo irytować swoją niepotrzebną długością.

COOLER MASTER ErgostandII (8)

Z tyłu urządzenia znajdziemy panel z  portem micro USB (do zasilania podkładki) oraz czterema portami USB 2.0. Podkładka zasilana jest przez dołączony do zestawu kabel micro USB.

COOLER MASTER ErgostandII (14) COOLER MASTER ErgostandII (15)

Podkładka została dość solidnie złożona, a plastik z którego została wykonana jest dobrej jakości. Oprócz tego na spodniej części znajdziemy cztery gumowe stopki zapobiegające przesuwaniu się podkładki po powierzchni, na której ją postawimy – spisują się one dobrze, więc nic nie można im złego zarzucić. Ciekawym aspektem recenzowanego produktu jest jego regulowana wysokość – mamy tutaj aż 6 różnych pozycji.

COOLER MASTER ErgostandII (11) COOLER MASTER ErgostandII (12)

Część z pozycji pracy podkładki prezentujemy na zdjęciach powyżej.

COOLER MASTER ErgostandII (13)

Dodatkowym aspektem podkładki jest fakt, że mamy ułatwiony dostęp do czyszczenia wentylatora znajdującego się w środku podkładki.

COOLER MASTER ErgostandII (16) COOLER MASTER ErgostandII (17) COOLER MASTER ErgostandII (18) COOLER MASTER ErgostandII (19)

LENOVO Y50-70 wraz z podkładką COOLER MASTER ErgostandIII.


Opakowanie – CM STORM SF-19 STRIKE FORCE

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE - opakowanie (2) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE - opakowanie (3)

Następnym produktem w naszym zestawieniu jest podkładka SF-19 STRIKE FORCE od Firmy CM – marka ta produkowana jest przez COOLER MASTER. Produkt ten zapakowano w wielkie czarne pudełko z czerwono – białymi akcentami. Z przodu opakowania znajdziemy wielkie zdjęcie produktu, logo producenta oraz jego nazwę, a z tyłu natomiast specyfikację techniczną recenzowanej podkładki.

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE - opakowanie (1)

Produkt na czas transportu jest bardzo dobrze chroniony (folia ochrona + styropianowe wkładki).

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: CM STORM SF-19 STRIKE FORCE,

Materiał wykonania: Plastik (korpus), Metal (siatka mesh),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu do 19”,

Wentylator: 2 x 140mm,

Zasilanie: Jeden port USB + zasilacz,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Nie,

Wymiary: 500mm x 340mm x 75mm,

Waga: 1980gram.

Wygląd zewnętrzny – CM STORM SF-19 STRIKE FORCE

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (4) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (2)

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE wykonana została z dobrej jakości tworzywa sztucznego ABS i metalowej czarnej siatki mesh. Jest ona największą podkładką z jaką mieliśmy do tej pory styczność (500mm x 340mm x 75mm), waży aż 1980gram, a dzięki swojej wielkości schłodzi laptopy, które posiadają nawet 19” ekrany.

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (3) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (5)

Na górze podkładki w środkowej jej części producent umieścił dwa 140mm wentylatory, które posiadają regulację obrotów za pomocą pokrętła – znajduje się ono na lewej stronie produktu. Zakres pracy wentylatorów mieści się w przedziale od 1200 do 2500RPM, więc możemy się spodziewać wielkiej wydajności oraz dużej głośności na maksymalnych obrotach. Dodatkowo na górze możemy zauważyć że producent umieścił swoje logo oraz gumowe elementy, które mają zapobiegać ześlizgiwaniu się laptopa z podkładki. Dodatkowo po bokach znajdziemy podobne miejsca na przewody, co we wcześniej opisywanej podkładce od COOLER MANSTER.

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (8) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (9)

Z prawej strony urządzenia znajdziemy panel z portem micro USB (do zasilania podkładki) oraz czterema portami USB 3.0. Podkładka zasilana jest przez dołączony do zestawu kabel micro USB, a dodatkowo (aby w ogóle wentylatory zaczęły pracować) wymagane jest podłączenie podkładki do zasilania sieciowego przy pomocy dołączonego zasilacza -  co nie każdemu się spodoba. Po lewej stronie znajdziemy: pokrętło do regulacji pracy wentylatorów, włącznik/wyłącznik podświetlenia oraz przycisk do zmiany jego koloru.

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (6) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (7)

Podkładka została dość solidnie złożona, a plastik z którego została wykonana jest naprawdę dobrej jakości – nic nie piszczy ani nie wygina się. Oprócz tego na spodniej części znajdziemy cztery gumowe stopki zapobiegające przesuwaniu się podkładki po powierzchni, na której ją postawimy -  spisują się one dobrze, więc nic nie można im złego zarzucić. Dodatkowym aspektem podkładki jest fakt, że mamy ułatwiony dostęp do czyszczenia wentylatorów znajdujących się w środku podkładki oraz to, że możemy je wymienić na modele od innego producenta.

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (10) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (11) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (12) CM STORM SF-19 STRIKE FORCE (13)

Tak prezentuje się LENOVO Y50-70 na podkładce CM STORM SF-19 STRIKE FORCE.


Opakowanie – NATEC Ibis

NATEC Ibis - opakowanie (1) NATEC Ibis - opakowanie (2)

Przedostatnią Firmą w naszym zestawieniami jest NATEC z podkładką Ibis – model ten zapakowano w przezroczyste opakowanie z plastiku. Z przodu pudełka producent umieścił nazwę, logo Firmy oraz małe zdjęcia produktu przedstawiające jego pozytywne aspekty. Na tylnej części opakowania nie znajdziemy nic ciekawego.

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: NATEC Ibis,

Materiał wykonania: Plastik (korpus), Metal (siatka mesh),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu do 15,6”,

Wentylator: 1 x 100mm,

Zasilanie: Jeden port USB,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Nie,

Wymiary:  369 x 292 x 75 mm,

Waga: 650gram.

Wygląd zewnętrzny – NATEC Ibis

NATEC Ibis (3) NATEC Ibis (1)

Podkładka od Firmy Natec w całości została wykonana z plastiku i metalowej siatki mesh. Ibis ma następujące wymiary: 369 x 292 x 75mm i obsłuży laptopy, których matryca nie przekracza 17”. Za chłodzenie laptopa odpowiada tutaj 100mm wentylator, który posiada jedną prędkość obrotową (1800RPM).

NATEC Ibis (2)

W prawym rogu produktu producent umieścił swoje logo. Nie znajdziemy tutaj żadnych gumowych elementów zapobiegających ześlizgiwaniu się laptopa.

NATEC Ibis (4)

Z tyłu urządzenia znajdziemy panel z czterema portami USB 2.0 oraz przewodem USB zasilającym podkładkę. Po prawej stronie znajdziemy włącznik/wyłącznik wbudowanego w podkładkę wentylatora, który posiada niebieskie podświetlenie LED. Podkładka została solidnie skręcona – nic nie piszczy ani nie wygina się. Lecz do jakości wykonania moglibyśmy się przyczepić, ponieważ w modelu testowym są spore nadlewki plastiku koło portów USB.

NATEC Ibis (5) NATEC Ibis (6)

Ze spodu podkładki znajdziemy cztery gumowe stopki, które zapobiegają przesuwaniu się podkładki nawet po ślizgiej powierzchni.

   NATEC Ibis (8) NATEC Ibis (9) NATEC Ibis (10) NATEC Ibis (11)

A tak prezentuje się podkładka z Laptopem LENOVO Y50-70.


Opakowanie – TITAN Magic Pad G4T

TITAN Magic Pad G4T - opakowanie (2) TITAN Magic Pad G4T - opakowanie (1)

TITAN  jest ostatnią Firmą w naszym zestawieniu. Na testy otrzymaliśmy model Magic Pad G4T, który do końcowego klienta dostarczany jest w plastikowym opakowaniu. Z przodu pudełka producent umieścił nazwę, logo Firmy oraz małe zdjęcia produktu przedstawiające jego pozytywne aspekty. Na tylnej części opakowania znajdziemy specyfikację techniczną podkładki.

Specyfikacja techniczna:

Nazwa: TITAN Magic Pad G4T,

Materiał wykonania: Plastik (korpus), Aluminium (ozdobne wkładki),

Kompatybilność: Laptopy o przekątnej ekranu od 12 do 17”,

Wentylator: 4 x 70mm,

Zasilanie: Jeden port USB,

Kolor: Czarny,

Wbudowane głośniki: Nie,

Wymiary: 280-390 x 280 x 20mm,

Waga: 800gram.

Wygląd zewnętrzny – TITAN Magic Pad G4T

TITAN Magic Pad G4T (3) TITAN Magic Pad G4T (1)

Podkładka od Firmy TITAN w całości została wykonana z plastiku. Po bokach znajdziemy gumowe uchwyty oraz aluminiowe wkładki wykańczające. Magic Pad G4T ma regulowane wymiary: 280-390 x 280 x 20mm i obsłuży laptopy, których matryca nie przekracza 17”. Za chłodzenie laptopa odpowiadają tutaj cztery 70mm wentylatory, które posiadają jedną prędkość obrotową (2000RPM).

TITAN Magic Pad G4T (10) TITAN Magic Pad G4T (9)

Z tyłu urządzenia znajdziemy panel z wtyczką do zasilania podkładki oraz przycisk włączający/wyłączający wentylatory.

TITAN Magic Pad G4T (2)

Podkładka została solidnie skręcona. Ze spodu podkładki znajdziemy cztery gumowe stopki, które zapobiegają przesuwaniu się podkładki nawet po ślizgiej powierzchni.

TITAN Magic Pad G4T (4) TITAN Magic Pad G4T (5) TITAN Magic Pad G4T (6) TITAN Magic Pad G4T (7)

A tak prezentuje się podkładka z Laptopem LENOVO Y50-70.


Testy kultury pracy

Przy pomocy sonometru Firmy UNI-T UT351 postanowiliśmy sprawdzić kulturę pracy wentylatorów wbudowanych w podkładki.

Wszystkie pomiary wykonywane były w następujących warunkach:

 •     pomieszczenie zamknięte o powierzchni ok. 10 m 2
 •     poziom tła: 31,4 dBa (poziom “ciszy” panującej w pomieszczeniu pomiarowym)
 •     temperatura panująca w pomieszczeniu: ok. 22 stopnie Celsjusza
 •     odległość od najbliższej ulicy: ok. 100 m
 •     godziny pomiarów: 20-24
 •     odległość mikrofonu od wentylatora: 10cm
 •     pozycja wentylatora podczas pomiaru: pozioma

Sprzęt pomiarowy:

 

 •     UNI-T UT351 (zakres działania: 30-130 dBa)
 •     długość każdego pomiaru: 30 s

 

Na wykresie przedstawiona jest maksymalna wartość w dBa uzyskana podczas 30s testu.

Warto na wstępie zaznaczyć, że czym dalsza odległość mikrofonu od wentylatora tym uzyskane wartości (dBa) będą mniejsze. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podczas korzystania z podkładek nie będziemy mieli przystawionego ucha bezpośrednio do nich samych.

Mamy nadzieję, że nasza osobista skala pomoże Wam odczytywać wykresy:

    30-36,9 dBa – Wentylatory bardzo ciche

    37-39,9 dBa – „Śmigła” ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska

    40-42,9 dBa – Lekko słyszalne z bliska – akceptowalne.

    43-43,9 dBa – Wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne

    44-45,9 dBa – Konstrukcje wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości

    46-49,9 dBa – Wentylatory głośne

    powyżej 50dBa – „Śmigła” bardzo głośne.

Wyniki pomiarów dla podkładek przedstawią się następująco: 

głośnośc podkłądki i laptop

Sam laptop bez podkądki generuje głośność na poziomie 35,8 dBa w spoczynku, a pod obciążeniem ta wartość rośnie do 46,8dBa. Z tego wynika, że podczas obciążenia jedyna podkładka, która jest głośniejsza od laptopa to model CM STORM SF-19 STRIKE FORCE ustawiony na max obroty (2 x 2500RPM – 59,2dBa). Najcichszymi podkładkami okazły się modele: Enermax Aeolus Pure, Lepa Lepad s17 oraz COOLER MASTER ErgostandIII.

Testy temperatur „Kat” podkładek – Lenovo Y50-70

Jako kat podkładek wystąpi u nas bardzo lubiany przez użytkowników laptop LENOVO Y50-70, który wyposażony jest w: procesor Intel I7 4720HQ 2,6Ghz, 8GB ramu DDR3 oraz kartę graficzną GTX 960M 4GB. Wszystkie te komponenty podczas obciążenia wydzielają naprawdę sporo ciepła – zobaczymy na ile podkładki pomogą w tym przypadku ;)

Sam laptop posiada zarówno zmienione termopady jak i wymienioną pastę termoprzewodzącą na GPU/CPU (pasta Gelid G-Extreme).

Temperatury zarówno dla CPU i GPU mierzymy przy pomocy aplikacji OCCT w dwóch trybach:

 • Stan bezczynności, tryb oszczędzania energii – 5 min wyświetlania pulpitu (najwyższa zanotowana temperatura CPU/GPU)
 • Obciążenie, tryb „wysoka wydajność” – 10 min obciążenie , Test „power supply” (najwyższa zanotowana temperatura CPU/GPU)

Dodatkowo, aby test był trudniejszy postanowiliśmy przy pomocy aplikacji „throttlestop 6.0” zablokować mnożnik procesora podczas obciążenia na x 28 co daje nam stałe taktowanie I7 4720HQ na poziomie 2,8GHz bez względu na temperaturę jego pracy.

Wyniki prezentują się następująco:

temperatury laptopa

Sam laptop Lenovo Y50-70 jest na tyle piekielną maszyną, że bez jakiejkolwiek podkładki nagrzewa się do temperatury 88 stopni (procesor), co skutkuje przerwaniem testu w OCCT.

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE wygrywa w kwesti wydajności – niestety jest to okupione ogromnym hałasem – należałoby mieć nałożone słuchawki podczas użytkowania ponieważ dłuższe słuchanie takiego świstu poprostu irytuje.

Na wyróżnienie zasługuje również Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH – jego wydajność jest delikatnie większa od modeli: ENERMAX, LEPA, Natec oraz COOLERMASTER. Niestety podkładka TITAN poradziła sobie w tym teście najgorzej.

Podsumowanie

Przyszedł czas na podsumowanie – postanowiiśmy wyróżnić następujące podkładki przyznając im naszą rekomendację: Enermax Aeolus Pure, Lepa Lepad S17, Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH, COOLER MASTER ErgostandIII. Dodatkowo CM STORM SF-19 STRIKE FORCE otrzymuje od nas odznaczenie "Wydajność" – podkładka okazała się najwydajniejszą konstrukcją – niestety jak już wspomnieliśmy jest to okupione ogromnym halasem. Dodatkowo – z racji dobrej kultury pracy zarówno przy niskich jak i wysokich obrotach – postanowiliśmy wyróżnić podkładkę Enermax Aeolus Pure odznaczniem "Kultura pracy", a konstrukcję Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH z racji wydajności do ceny odznaczniem "Opłacalny". Poniżej prezentujemy nasze końcowe oceny, wyróżnienia oraz plusy jak i minusy każdej recenzowanej podkładki.

Enermax Aeolus Pure

rekomendacja award ptr-kultura-pracy

Ocena 4+/5

Plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Wydajność ,
 • Głośność przy niskich jak i wysokich obrotach,
 • Mała waga,
 • Łatwy dostęp do wentylatora,

Minusy:

 • Cena (170zł)

Lepa Lepad S17

rekomendacja award

Ocena (4/5)

Plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Wydajność,
 • Głośność przy niskich obrotach,
 • Mała waga,
 • Całkiem dobre wbudowane głośniki,
 • Ręczna regulacja obrotów.

Minusy:

 • Cena (170zł),
 • Słyszalna przy maksymalnych obrotach,
 • Trudny dostęp do wentylatora.

Chieftec Cooler Pad CPD-1219TH

rekomendacja award Nagroda opłacalny!

Ocena 4+/5

Plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Wydajność,
 • Głośność przy niskich obrotach,
 • Mała waga,
 • HUB USB (4 USB),
 • Cena (110ZŁ),
 • Łatwy dostęp do wentylatora,
 • Regulowana wysokość.

Minusy:

 • Słyszalna przy maksymalnych obrotach.

COOLER MASTER Ergostand III

rekomendacja award

Ocena 4/5

Plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Wydajność,
 • Głośność przy niskich obrotach,
 • Mała waga,
 • HUB USB (4 USB),
 • Bardzo Łatwy dostęp do wentylatora,
 • Regulowana wysokość,
 • Ręczna regulacja obrotów.

Minusy:

 • Słyszalna przy maksymalnych obrotach,
 • Cena 200zł,
 • Łożyska wentylatora terkoczą (czasem przy niskich obrotach).

CM STORM SF-19 STRIKE FORCE

rekomendacja award wydajnosc ptr

Ocena 4/5

Plusy:

 • Jakość wykonania,
 • Wydajność przy niskich i wysokich obrotach,
 • Głośność przy niskich obrotach,
 • HUB USB (4 USB 3.0),
 • Bardzo Łatwy dostęp do wentylatora,
 • Ręczna regulacja obrotów.

Minusy:

 • Bardzo słyszalna przy maksymalnych obrotach,
 • Cena 320zł,
 • Zasilanie wentylatorów przez osobną ładowarkę,
 • Wielkość i waga.

NATEC Ibis

Ocena 4/5

Plusy:

 • Wydajność,
 • Głośność,
 • HUB USB (4 USB),
 • Mała waga,
 • Bardzo łatwy dostęp do wentylatora,
 • Cena 55zł.

Minusy:

 • Jakość wykonania mogłaby być troche lepsza…

TITAN Magic Pad G4T

Ocena 3+/5

Plusy:

 • Głośność,
 • Jakość wykonania,
 • Regulowana podstawa.
 • Bardzo mała waga i wymiary.

Minusy:

 • Niższa wydajność niż u konkurencji,
 • Utrudniony dostęp do wentylatorów,
 • Trudna dostępność.

Podziękowania dla Firm: Chieftec, Enermax, Lepa, NATEC, COOLER MASTER oraz TITAN za wypożyczenie podkładek do testów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>