In Win GreenMe 750W – test zasilacza

Jak powszechnie wiadomo na zasilaczu komputerowym nie powinno się oszczędzać – ponieważ właśnie on zasila w nim wszystkie jego podzespoły. Niedawno mieliśmy okazje przyjrzeć się konstrukcji In Win Commander III, która wywarła na nas spore pozytywne wrażenie.

GreenMe-01

Tym razem na nasz redakcyjny warsztat trafił model należący do serii GreenMe. W skład serii wchodzą jednostki 550,650 i 750W posiadające certyfikat sprawności 80 Plus Bronze. Do testów otrzymaliśmy model 750W – jak swoista nowość od owego producenta sprawdza się w praktyce? Przekonajmy się – zapraszamy Was na kolejną recenzję zasilacza!

Opakowanie oraz jego zawartość

In Win GreenMe 750W - opakowanie (2)

Zasilacz In Win GreenMe 750W do przyszłych użytkowników trafia w zwykłym kartonowym opakowaniu z uchwytem. Z przodu producent umieścił nazwę produktu i serii do której należy recenzowana konstrukcja. Dodatkowo po małych grafikach możemy stwierdzić, że zasilacz posiada certyfikat sprawności „80 PLUS BRONZE”, a także trzy lata gwarancji – co jak na produkt w tej cenie jest pozytywnym aspektem zasilacza In Win GreenMe 750W.

In Win GreenMe 750W - opakowanie (3)

Na przeciwległej stronie znajdziemy tabliczkę znamionową, a także najważniejsze pozytywne aspekty recenzowanej konstrukcji. Po otwarciu opakowania zauważymy, że producent zadbał solidnie o to, aby produkt nie uszkodził się w czasie transportu – Zasilacz został dodatkowo zabezpieczony przez kartonowe mniejsze pudełko.

In Win GreenMe 750W - opakowanie (1)

Wraz z zasilaczem In Win GreenMe 750W otrzymujemy :

 • Instrukcję obsługi,
 • Śrubki montażowe (4),
 • Trzy opaski na rzep,
 • Przewód zasilający.

Specyfikacja zasilacza In Win GreenMe 750W:

 • Moc znamieniowa: 750W.

Sprawność – ponad 85%

 • Współczynnik MTBF: ponad 100 000 godzin,
 • Zabezpieczenia: OVP, OPP, UVP, SCP i OCP
 • Wymiary (D x S x G): 140 x 150 x 86mm,
 • Okablowanie Stałe:
  • ATX12V 20  + 4-pin
  • 1 x EPS12V 4 + 4-pin
  • 2 x PCI-E 6 + 2-pin
  • 3 x MOLEX
  • 1 x FDD
  • 6 x SATA
 • Zgodność ze standardami/normami: 80PLUS BRONZE, ENERGY STAR 5.0, ErP Lot 6, WEEE, RoHS,
 • Wentylator: 120 mm,
 • Producent: ADDA – AD1212LB-A70GL
 • Łożysko: Kulkowe,
 • Wymiary (mm): 120 x 120 x 25,
 • Max. obroty: 1800 obr/min,
 • Aktywna kontrola prędkości: Tak,
 • Gwarancja Zasilacza: 2 lata.

Wygląd zewnętrzny oraz jakość wykonania

GreenMe-01

Zasilacz ma standardowe wymiary (D x S x G): 140 x 150 x 86mm. Konstrukcja została pomalowana białą lekko chropowatą farbą, która jest odporna na drobne zarysowania.

In Win GreenMe 750W - wygląd zewnętrzny (2)

Zaczynając od przodu zasilacza, został on zbudowany z siatki o kształcie plastra miodu, co ma ułatwiać uchodzenie ciepłego powietrza z wnętrza zasilacza podczas ciągłej pracy. Znajdziemy tu jeszcze wtyczkę do podłączenia kabla zasilającego (który producent dodaje wraz z urządzeniem) oraz wyłącznik zasilania. Po lewej stronie obudowy nie znajdziemy nic ciekawego, natomiast na górze znajdziemy końcówki 4 śrub, za pomocą których została przykręcona płytka PCB we wnętrzu zasilacza – o tym jak zawsze nieco więcej w dalszej części naszej recenzji.

In Win GreenMe 750W - wygląd zewnętrzny (3)

Po prawej stronie obudowy znajdziemy elegancko logo producenta a także tabliczkę znamieniową. Z tyłu zasilacza znajdziemy wyjście siedmiu stałych wiązek kabli, przy zasilaczu otrzymały one specjalny kołnierzyk dzięki czemu nie powinny się one uszkodzić. Na spodzie znajduje się 120mm wentylator. Został on osłonięty przez klasyczny grill wykonany z metalu. Na  jego środku możemy zauważyć ładnie wkomponowanie logo producenta. Na jednej ze śrub znajdziemy plombę gwarancyjną, która zabezpie­cza wnętrze zasilacza – zerwanie jej skut­ku­je utra­tą 3-letniej gwarancji.

Na stronie oraz w instrukcji obsługi, producent deklaruje sprawność zasilacza do nawet 85%. Zasilacz spełnia wymogi normy 80 PLUS BRONZE i dodatkowo RoHS (Restriction of Hazardous Substances), EuP (Energy using Products) oraz jest zgodny ze specyfikacją ATX v2.3.

Zasilacz posiada następujące zabezpieczenia:

 •     UVP
 •     OVP
 •     SCP
 •     OPP
 •     OCP
 •     OTP

Poniżej przedstawiam opisy skrótów oraz działanie poszczególnych zabezpieczeń:

 • UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. W przypadku zbyt niskiego napięcia na linii, zasilacz się wyłączy.
 • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i aktywuje się, gdy napięcie jest wyższe o 15% w stosunku do wartości nominalnej. Wymagane przez normę ATX12V.
 • SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Aktywuje się, kiedy w obwodzie zasilacza pojawi się zwarcie.
 • OPP (Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).
 • OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora. Monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza. Wymagane jest przez normę ATX12V.

—————————————————————————————————————-

Przegląd okablowania i akcesoriów

Zasilacz In Win GreenMe 750W posiada w całości stałe okablowanie – co w konstrukcji budżetowej nie powinno nikogo zdziwić. 

In Win GreenMe 750W - okablowanie (1)

Kabale z wtyczkami 24-pin (20 + 4-pin) i EPS 4 + 4-pin znalazły się na osobnych przewodach o długości 500mm. Użytkownicy większych dobudów mogą napotkać nie lada problem, dlatego możemy stwierdzić ze są one zbyt krótkie, wydłużenie ich o około 50mm załatwiło by problem.

In Win GreenMe 750W - okablowanie (5)

Kolejnymi wiązkami są dwa kable z wtyczkami 6 + 2-pin o długości 500mm. Ich długość jest odpowiednia, ale ilość wtyczek jest zbyt mała. Przy takiej mocy zasilacza (750W) bez wątpienia możemy stwierdzić, że brakuje tutaj dwóch wtyczek 6 + 2-pin, do podłączenia drugiego Radeona HD 7970 wchodzącego w skład platformy testowej będziemy musieli wykorzystać przejściówki.

In Win GreenMe 750W - okablowanie (2)

Sześć złącz zasilających SATA znalazło się na kolejnych dwóch przewodach – ich wtyczki są odpowiednio od siebie oddalone (co 150mm).

In Win GreenMe 750W - okablowanie (3)

Ostatnim przewodem jest kabel z trzema wtyczkami MOLEX i jedną FDD. Jego długość jest odpowiednia, również i tu wtyczki są odpowiednio od siebie oddalone – wiec nie ma się do czego przyczepić. Wszystkie przewody zostały zabezpieczone czarnym oplotem. Dodatkowo końcówki potraktowano opaskami termokurczliwymi – całość pod względem jakości i wykonania wygląda należycie dobrze.

—————————————————————————————————————-

Wnętrze

Co kryje przed nami wnętrze In Win GreenMe 750W? – aby dostać się do wnętrzności musimy odkręcić cztery śrubki z dołu zasilacza – oczywiście jedna z nich zabezpieczona jest naklejką gwarancyjną.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (5)

Za chło­dze­nie za­si­la­cza od­po­wia­da 135mm wen­ty­la­tor firmy ADDA o oznaczaniu AD1212LB-A70GL, który opiera się na łożysku kulkowym. Śmigło może pracować z maksymalną prędkością 1800 obr./min.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (7)

We wnę­trzu recenzowanej konstrukcji panuje należyty porządek – przewody są staranie ułożone, a niektóry z nich przymocowano dodatkowo opaskami. Od razu po rozkręceniu zasilacza w oczy rzuca się główna płytka PCB, na której wi­dzi­my dwa dość duże alu­mi­nio­we ra­dia­to­ry, a także jeden główny kondensator.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (8)

Bezpośrednio za wtykiem zasilania znajdziemy dwa kon­den­sa­to­ry typu Y (niebieskie) – jest to pierwszy etap fil­tro­wa­nia.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (10)

Na zdjęciu powyżej możemy zauważyć dwa kon­den­sa­to­ry ty­pu X (zółte), dwie cewki z rdze­niem fer­ry­to­wym, kolejne dwa kondensatory typu Y (niebieskie) i wa­ry­sto­r (MOV) – te elementy wchodzą w skład drugiego etapu filtrowania.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (11)

Do większego z radiatorów przymocowano dwa mo­stki pro­stow­ni­cze GBU805, mogące dostarczyć po 8 A przy 100 stopniach Celsjusza. Dodatkowo aby polepszyć oddawanie ciepła mostków na radiator użyto pasty termo-przewodzącej.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (12)

Recenzowany zasilacz został wyposażony w jeden kon­den­sa­to­r główny po stronie pierwotnej. Element ten wyprodukowany został przez Firmę Panasonic (470 µF, 450 V) – cer­ty­fi­ko­wa­ny jest on do pra­cy przy mak­sy­mal­nej tem­pe­ra­tu­rze 105 stop­ni Cel­sju­sza.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (13)

Dioda i dwa tran­zy­sto­ry MOS­FET SPW21N50C3 cha­rak­te­ry­zu­ją­ce się pa­ra­me­trem RDS(on) na po­zio­mie 190 mΩ wchodzą w skład układu ak­tyw­ne­go PFC. Tranzystory te są w sta­nie do­star­czyć 21 A przy 25 stop­niach Cel­sju­sza lub 13,1 A przy tem­pe­ra­tu­rze 100 stopni, a dodatkowo przymocowano je do radiatora.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (15)

Dwa tran­zy­sto­ry MOS­FET TK20J50D od­po­wia­da­ją za prze­łą­cza­nie – również i one chłodzone są przez ten sam radiator co dioda i tranzystory układu PFC.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (14)

Za kontrole wyżej wymienionych elementów odpowiada kontroler PCF/PWM o oznaczaniu CM6802 – układ ten znajduje się również w wcześniej opisanym zasilaczu tej samej firmy, element znajduje się na małej prostopadłej płytce PCB.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (16)

Na stro­nie wtór­nej znaj­dzie­my kon­den­sa­to­ry elek­tro­li­tycz­ne wyprodukowane przez Firmę Tempo i Samxon , a także kon­den­sa­to­ry po­li­me­ro­we – wszystkie cer­ty­fi­ko­wa­ne są do pra­cy przy mak­sy­mal­nej tem­pe­ra­tu­rze 105 stop­ni Cel­sju­sza.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (2)

Recenzowana konstrukcja ko­rzy­sta z pro­jek­tu DC-DC pozwala to na redukowanie straty energii oraz na optymalną regulację napięcia przy obciążeniu dynamicznym (Dynamic Load) i niesymetrycznym (Cross Load). Li­nie +3,3 V oraz +5 V są ge­ne­ro­wa­ne przez dwa od­dziel­ne mo­du­ły kon­wer­tu­ją­ce na­pię­cie +12 V na mniej­sze war­to­ści. Obie li­nie zo­sta­ły umiesz­czo­ne na osobnych płytkach PCB przylutowanych prostopadle do laminatu głównego zasilacza. Za ge­ne­ro­wa­nie niższych napięć (+3,3 V oraz +5 V) od­po­wia­da­ją dwa tran­zy­sto­ry MOS­FET QM3004D (55A przy 25 stopniach Celsjusza), a także dwa tranzystory MOS­FET QM3016D (96A przy 25 stopniach Celsjusza). Obok tranzystorów znajdziemy również syn­chro­nicz­ne kon­tro­lery uP3872B, któ­re za­pew­niają mo­ni­to­ring na po­zio­mie za­bez­pie­czeń.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (3)

Po przeciwległej stronie każdego z modułów znajdziemy jedną cewkę, a także po cztery kondensatory polimerowe – odpowiadają one za filtrowanie prądu tętniącego.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (1)

Cztery tran­zy­sto­ry MOS­FET PFR406L0PT składają się na sekcje prostowania linni +12 V – również i one są odpowiednio chłodzone przez swój własny dość mocno użebrowany radiator.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (9)

Za monitorowanie strony wtórnej w recenzowanej konstrukcji odpowiada układ WT7579 – obsługuje on następujące zabezpieczenia: OCP, OTP, OVP i UVP.

In Win GreenMe 750W - wnętrze (4)

Na rewersie głównej płytki PCB koń­ców­ki lu­tow­ni­cze ele­men­tów są odpowiednio przy­cięte­ – zapobiega to nadmiernemu ich odstawaniu i stykaniu się z obudowa zasilacza – ogólnie jakość wykonania oceniamy na 4+ ;) jest nieźle ale mogłoby być lepiej.

—————————————————————————————————————-

Platforma testowa

 • Procesor – Intel I7-2600k
 • Płyta główna – MSI Z77A-G45
 • Karta graficzna – 2 x Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X 3GB CF
 • Pamięć ram – Kingston HiperX 2400MHz 2 x 4GB
 • Dysk – Corsair Force GT 128GB
 • Obudowa – Enermax Fulmo Advanced
 • Zasilacz – In Win GreenMe 750W
 • Klawiatura i mysz – Enermax Briskie

—————————————————————————————————————-

Testy

DSC00446

Pomiarów dokonywałem multimetrem cyfrowy Voltcraft VC 920, CAT IV 600V. Posiada on bardzo dużą dokładność pomiaru (0.025%) a także prze­twor­nik war­to­ści sku­tecz­nej Tru­eRMS (True Ro­ot Me­an Squ­are). Ozna­cza to, że mie­rzy on rze­czy­wi­stą war­tość sku­tecz­ną napięcia dzięki czemu pomiary są bardzo precyzyjne.

Pomiaru napięć z zasilacza dokonałem parokrotnie w celu otrzymania jak najdokładniejszych wyników – cztery serie pomiarowe z 30 minutowymi przerwami pomiędzy nimi.

Seria pomiarowa polegała na odczytaniu po kolei z wszystkich wybranych punktów napięć (wtyczek MOLEX, ATX 24pin, EPS 8-pin oraz PCi-e 6 + 2-pin) najpierw w „spoczynku”, a następnie „pod obciążeniem”. Po 30-stu minutach była rozpoczynana kolejna seria.

Wykresy zostały podzielone na dwie części- test w spoczynku (wartość minimalna i maksymalna zakresu napięć) oraz pod obciążeniem.

 • Test w czasie spoczynku (wartości min i max) -  na komputerze był uruchomiony Win 7 wraz z programem ESET NOD32 – pomiar dokonywany po 30 min.
 • Test pod obciążeniem (wartości min i max) – na komputerze był uruchomiony program Prime95 w trybie Large FFT oraz 3DMark Vantage pomiar był dokonywany po 30 min.

Przed przystąpieniem do pomiarów zasilacz In Win GreenMe 750W został odpowiednio wygrzany (w ciągu pięciu dni poprzez intensywne granie i program OCCT).

Pomiar napięcia 3,3V

Pomiaru dokonywałem na wtyczce ATX 24pin :

in win green 750, 33v

Pomiar napięcia 5 V

Pomiaru dokonywałem na wtyczce MOLEX.

in win green 750, 5v

Pomiar napięcia 12V

Pomiaru dokonałem na wtyczkach PCI-E 6+2pin, EPS 8-pin oraz na złączu MOLEX. Napięcie 12V na wtyczce MOLEX podczas spoczynku i obciążenia wyglądało następująco:

in win green 750, 12v molex

Pomiaru napięcia 12V dokonałem na pierwszej wtyczce 6+2pin, która była podłączona do wyższej karty Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-x 3GB. Napięcia podczas spoczynku i w czasie obciążenia wyglądały następująco:

in win green 750, 12v pcie

Ostatni pomiar był dokonany na wtyce EPS 8-pin. Wyniki prezentuje wykres poniżej.

in win green 750, 12v eps8pin

Oczywiście recenzowana konstrukcja w kwestii podawanych napięć wypada wręcz bardzo dobrze – wahania napięć są bardzo małe  i naturalnie mieszczą się w normie ATX.

—————————————————————————————————————-

Sprawność zasilacza

Miernik Cęgowy UNI-T UT204 - Pomiary prądu (A)

Dodatkowo postanowiłem sprawdzić pobór mocy podczas obciążenia, a także w czasie wykonywania mało wymagających czynności -  do tego celu posłużył mi miernik cęgowy UT-204 Firmy UNI-T, który również posiada prze­twor­nik war­to­ści sku­tecz­nej Tru­eRMS. Następnie na podstawienie pomiarów napięcia (multimetrem Voltcraft VC 920), oraz pomiarów poboru energii przy użyciu watomierza sieciowego Voltcraft SBC-500 przy tych samych stopniach obciążenia obliczyłem sprawność zasilacza. Wyniki prezentuje na wykresie poniżej.

In win greenme 700w sprawność

Sprawność zasilacza In Win GreenMe 750W jest bardzo wysoka – podczas średniego obciążenia (ok 360W prawie 50%) utrzymuje się na poziomie 85,35% -  co jest wartością bardzo dużą. Oczywiście zasilacz w pełni zasługuje na normę 80 PLUS Bronze.

Pobór energii:

Dzięki watomierzowi sieciowemu Voltcraft SBC-500 byłem w stanie zmierzyć dokładnie pobór jednostki w trybie czuwania (Stend by), podczas spoczynku i różnych stopniach obciążenia. Wyniki prezentuje prezentujemy poniżej.

in win green 750 pobór ennergi

Jest to pierwsza konstrukcja z certyfikatem sprawności 80 PLUS BRONZE w naszej redakcji, dlatego nie mamy odniesienia do żadnej innej jednostki.

—————————————————————————————————————-

Kultura pracy i temperatury w spoczynku oraz pod obciążeniem

Zasilacz posiada 139mm wentylator z aktywną kontrolą obrotów, więc prędkość wentylatora zależna jest od obciążenia. Dzięki anemometrowi CHY 360 postanowiłem sprawdzić temperatury wydmuchiwanego powietrza z zasilacza w zależności od szybkości jego pracy. Pomiar dokonywany był bezpośrednio za otworami wentylacyjnymi zasilacza.

In win greenme kultura temp

Temperatury pod obciążeniem rosną – ale nie ma co się dziwić ponieważ recenzowana jednostka posiada mniejszą sprawność.

—————————————————————————————————————-

Dodatkowo postanowiłem sprawdzić za pomocą sonometru firmy UNI-T UT351 kulturę pracy “śmigła” w recenzowanym zasilaczu zgodnie z wcześniejszymi testami jego obciążenia. Pomiar dokonywany był w odległości 10cm od wentylatora – dodatkowo aby hałas wentylatorów kart graficznych nie wypływał negatywnie na pomiar głośności zasilacza – prędkość ich obrotów była zmniejszana do 20% na czas pomiaru.

In win greenme kultura pracy

Kultura pracy recenzowanej konstrukcji w czasie spoczynku i podczas średniego obciążenia jest bardzo dobra. Natomiast podczas długo trwałego wysokiego obciążenia wentylator zaczyna już być słyszalny (43,6dBa), na szczęście jest on jeszcze akceptowalny.

—————————————————————————————————————-

Podsumowanie i opinia

GreenMe-01

In Win GreenMe 750W jak na konstrukcje budżetową wypada całkiem nieźle chodź konstrukcja posiada dwie wady, pierwszą z nich są zbyt krótkie przewody z wtyczkami ATX 24-pin oraz EPS 4+4-pin. Dodatkowo do pełni szczęścia brakuje nam przynajmniej dwóch kolejnych wtyczek 6+2-pin.

Przyszła pora na plusy. Warto odnotować że konstrukcja dostarczania stabilnych napięć poszczególnym podzespołom komputera w pełnym zakresie pobieranej mocy jaki i napięcia zasilania wypada bardzo dobrze. Następnym pozytywnym aspektem recenzowanej konstrukcji jest dość duża sprawność, podczas 50% obciążenia wynosiła ona 85,35% co jest wartością dość duża jak na zasilacz z certyfikatem 80 plus bronze.

Kolejnym plusem jest duża liczba zabezpieczeń i kultura pracy zasilacza w spoczynku. Zasilacz w spoczynku i w czasie średniego obciążenia pracuje bardzo cicho dzięki zastosowanemu tutaj wentylatorowi 120 mm. Podczas najwyższego obciążenia wirnik wytwarzał hałas na poziomie 43.8dBa – co jest wartością dostateczną chodź jeszcze przez nas akceptowalną.

In Win GreenMe 750W posiada ciekawy dla oka design, a sam kolor konstrukcji jest dość nie typowy. Dla użytkowników posiadających białe obudowy recenzowany dziś zasilacz może okazać się dość dobrym wyborem, szczególnie patrząc na cenę która wynosi w przeliczeniu na naszą walutę tylko 300zł.  In Win GreenMe 750W otrzymuje ode nas ocenę 4/5 i możemy go polecić każdemu kto szuka wydajnego i zarazem taniego zasilacza do swojego komputera. Recenzowany produkt jest dobrze wykonany, wydajny, posiada dość wysoką  sprawność i do tego jego cena jest dość atrakcyjna, a jedyną wada dla co niektórych może być niedostatek wtyczek PCi-E 6+2-pin. Bez wątpienia recenzowana dziś konstrukcja, jest dość ciekawym produktem dlatego zasłużył na nasza rekomendacje – gratulujemy!

In Win GreenMe 750W

wydajnosc ptrwf

OCENA: 4/5

plusy:

 • Jakość Wykonania/Cena
 • Bardzo duża sprawność – ponad 86 % !
 • Wzorowa kultura pracy w spoczynku i dostateczna pod (wysokim) obciążeniem
 • Stabilne napięcia
 • Certyfikat 80 PLUS Bronze
 • 3 lata gwarancji
 • Duża liczba zabezpieczeń
 • Akcesoria (opaski)
 • Cena 300zł (ok 95$)

minusy:

 • Tylko dwie wtyczki PCI-E 6+2-pin!
 • Zbyt krótkie przewody z wtyczkami ATX 24-pin oraz EPS 4+4-pin.

 logo in win

www.in-win.com

Podziękowania dla Firmy In Win za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>